Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku niż białe lub czarne
21 Nov 2024 10:14

Plastikowe butelki jednorazowe mogą być źródłem szkodliwego mikroplastiku, a z badań wynika, że te kolorowe – zielone, niebieskie czy czerwone – mogą być jego jeszcze większą przyczyną. Mikroplastik odkłada się w naszym ciele; w tym roku naukowcy potwierdzili, że jego ślady mogą znajdować się nawet w ludzkim mózgu. Jedną z metod radzenia sobie z ogromnymi ilościami plastikowych odpadów jest system kaucyjny, jednak jego wprowadzenie w Polsce zostało przełożone z początku 2025 r. aż o 10 miesięcy, na październik 2025 r. Polacy są pozytywnie nastawieni do tego rozwiązania – popiera go aż 88,3 proc. uczestników badania Waterdrop.

Z 20-letnich badań nad mikroplastikiem wynika, że jest on szeroko obecny w środowisku naturalnym, pochodzi z wielu źródeł, m.in. opon, tekstyliów, kosmetyków czy farb. Mikroplastik jest obecny w żywności i napojach, jego ślady zostały wykryte w ciele człowieka; w tym roku potwierdzono jego obecność w ludzkim mózgu i okazuje się, że może on stanowić nawet 0,5 proc. masy tkanki mózgowej. Z drugiej strony alarmujące dane wskazują, że zanieczyszczenie środowiska mikroplastikiem do 2040 r. może się podwoić.

Najwięcej mikroplastiku uwalaniają kolorowe jednorazowe butelki

Okazuje się, że nie bez znaczenia dla środowiska naturalnego, a w związku z tym również człowieka, jest kolor tworzyw sztucznych. Naukowcy z Uniwersytetu w Leicester odkryli, że zielony, niebieski czy czerwony plastik szybciej od tego w stosowanych kolorach rozkłada się na mikroplastik. Badania trwające 3 lata wykazały, że kolorowy plastik staje się bardziej kruchy, natomiast biały, srebrny czy czarny nie zmienia swojej struktury. Szacuje się, że plastikowa butelka PET do pełnego rozłożenia się potrzebuje nawet 500 lat. Z tego względu wiele państw podejmuje działania mające na celu podnoszenie odpowiedniej segregacji odpadów - jednym z nich jest system kaucyjny, który obecnie obowiązuje już w 16 krajach Europy, m.in. u naszych sąsiadów: w Niemczech, na Słowacji oraz na Litwie.

Rozwiązanie? Za systemem kaucyjnym jest 9 na 10 Polaków

Od 1 stycznia 2024 r. także w Polsce miał zacząć obowiązywać system kaucyjny obejmujący butelki PET, metalowe puszki oraz butelki ze szkła wielorazowego. Data zbiórki zużytych opakowań została jednak przesunięta na 1 października 2025 r. Dane z tegorocznego badania marki Waterdrop wskazują, że w opinii 88,3 proc. respondentów w Polsce powinien obowiązywać system kaucyjny lub zwrotny dotyczący plastikowych butelek jednorazowych. Jedynie 3,6 proc. ankietowanych było przeciwnych temu pomysłowi. Wyniki badania wskazują dodatkowo, że 87,6 proc. ankietowanych – którzy uważają, że wielorazowe opakowania są bardziej ekologiczne - stara się z nich korzystać.

Butelki wielokrotnego użytku coraz popularniejsze, nowa termiczna Novaka Djokovicia

Jedną z kluczowych misji austriackiej marki Waterdrop jest eliminacja plastiku w formie jednorazowych butelek. Do gamy butelek wielokrotnego użycia dołączyła ostatnio butelka termiczna zaprojektowana we współpracy z ambasadorem marki – cenionym tenisistą Novakiem Djokoviciem. Występuje ona w trzech wariantach: zielonej o pojemności 600 ml, litrowej niebieskiej oraz białej – 1,4 l. Jej minimalistyczny design łączy w sobie grafikę z podobizną sportowca oraz wybrane przez niego inspirujące hasła. Wykonana ze stali nierdzewnej butelka utrzymuje temperaturę zimnych napojów przez 24 godziny oraz gorących przez 6 godzin.

Opracowano na podstawie informacji firmy Waterdrop