Apemin Tusnad, znany rumuński gracz na rynku wód mineralnych, zainwestował w kompletną linię PET firmy Sidel dla gazowanej i niegazowanej wody mineralnej, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom rynku, a także osiągnąć swoje cele dotyczące zrównoważonego rozwoju. Dzięki rozwiązaniu Combi SF300 firmy Sidel, działającemu z szybkością 18 tys. butelek na godzinę, oraz innowacjom w zakresie opakowań w postaci lżejszego i krótszego wykończenia szyjki udało się wygenerować mniejszy ślad węglowy. Pozwala to zaoszczędzić średnio 5% na zużyciu tworzyw sztucznych dla każdej butelki i uzyskać wysoki standard higieny.
Założona w 1999 roku Apemin Tusnad jest jednym z głównych rozlewni wody mineralnej w Rumunii, która zainwestowała w technologię ponad 30 milionów euro od momentu założenia firmy i posiada zdolność produkcyjną na poziomie 50 tys. litrów na godzinę. Firma jest właścicielem trzech marek – Tusnad, Artesia i Izvorul Ascuns. Apemin Tusnad wykorzystuje wodę mineralną, która pochodzi z głębin wulkanicznych gór Harghita, górzystego obszaru o dziewiczej przyrodzie. Wysoka jakość tej wody mineralnej doceniana jest już od XVI wieku.
Opisywana prywatna firma działa w harmonii ze środowiskiem i dąży do zapewnienia konsumentom najczystszej wody. Aby realizować tę misję kluczowa jest nie tylko ochrona samego źródła pochodzenia wody, ale także zapewnienie higieny całego procesu butelkowania.
W 2020 r. udział wód butelkowanych w rynku napojów bezalkoholowych w Rumunii wyniósł 51%. Ponadto konsumenci zwracają większą uwagę na jak najlepszą jakość wody, a ze względu na rosnące znaczenie wygody kwitnie również konsumpcja „w ruchu”.
Higiena idzie w parze ze zrównoważonym rozwojem
Współpraca z firmą Sidel rozpoczęła się w 2003 roku, kiedy w zakładzie w Tușnad zainstalowano pierwszą w pełni automatyczną linię PET. Po wizycie referencyjnej we Włoszech w 2019 roku firma Apemin Tusnad ponownie skontaktowała się z firmą Sidel, aby poprawić swoje wyniki dzięki nowej linii PET.
Firma zdecydowała się zainwestować w nową linię Sidel Combi dla gazowanej i niegazowanej wody mineralnej pakowanej w PET ze względu na jej wysokie normy techniczne i higieniczne. Wszystkie operacje dotyczące formowania, napełniania i zamykania butelek są wykonywane w ramach zintegrowanego i w pełni zautomatyzowanego systemu. W ten sposób cały proces butelkowania wody mineralnej – od podziemnej warstwy wodonośnej aż do zamkniętego środowiska napełniania – odbywa się w kontrolowanym systemie, bez jakiejkolwiek zewnętrznej interakcji biologicznej. Ponadto nalewarka Sidel SF300 ze zmniejszoną obudową pomaga zachować czystość i mineralny charakter wody, pozwalając utrzymać zwarte środowisko napełniania i stałe nadciśnienie, z filtrami HEPA zapewniającymi najwyższe standardy higieny.
W hołdzie Matce Naturze zintegrowane rozwiązanie Sidel BlendFill, składające się z nalewarki i saturatora, przyczynia się również do zrównoważonego planu działania firmy Apemin Tusnad, ponieważ wymaga mniejszej liczby komponentów i funkcji, a także zmniejsza zużycie CO2 generując mniejszy ślad węglowy. Co więcej od 2020 roku wszystkie marki Apemin Tusnad są produkowane z zastosowaniem lekkich preform i krótszych wykończeń szyjek, pozwalając zaoszczędzić średnio 5% plastiku na każdą butelkę.
Elastyczność produkcji i lokalny serwis budują zaufanie
Nowa kompletna linia PET dla wody gazowanej i niegazowanej może pracować z prędkością do 18 tys. but./godz. i obsługuje różne pojemności – od 0,5 l do 2,5 l - co powoduje nawet 40% wzrost wydajności produkcyjnej.
Wybraliśmy firmę Sidel nie tylko ze względu na mocne strony jej rozwiązań PET, ale także dzięki doskonałym lokalnym usługom serwisowym, jakie oferuje. Przez cały etap poprzedzający zawarcie umowy i w czasie jej realizacji spotykaliśmy się z wysokim poziomem profesjonalizmu po stronie pracowników firmy Sidel, oferującymi jasną komunikację i ścisłe wsparcie. To ta synergia, której szukamy u swojego partnera – podsumowuje Gyarfas Kurko, właściciel firmy Apemin Tusnad.
Opracowano na podstawie informacji firmy Sidel