Menos: nowoczesność i zrównoważony rozwój
31 Jan 2023 16:00

W przyszłym roku firma Menos będzie obchodzić 20-lecie działalności. W tym czasie wyrosła na jednego z liderów branży nowoczesnych opakowań dla e-commerce, z własnym laboratorium tektury i bogatym parkiem maszynowym, dzięki którym dostarcza rozwiązania o jakości przewyższającej nierzadko konkurencyjną ofertę.

Menos powstała 12 stycznia 2004 roku jako spółka cywilna, która została przekształcona w maju 2010 w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Specjalizuje się w produkcji opakowań z nadrukiem fleksograficznym z tektury falistej o różnych gramaturach, zarówno opakowań jednostkowych przeznaczonych „na półkę” z nadrukiem HD, opakowań zbiorczych, jak i kartonów wysokogramaturowych z tektury siedmiowarstwowej. To polski pionier stosowania druku UV w połączeniu z fleksograficznym na opakowaniach z tektury falistej; dzięki takiemu rozwiązaniu klienci mogą wybierać między opakowaniami kaszerowanymi a tańszymi, zadrukowanymi metodą fleksograficzną z dodatkowym lakierem UV.

Firma kieruje swoją ofertę do wielu branż, wśród których dominują: automotive, spożywcza, meblarska i chemiczna oraz odzieżowa.

Norweski grant, polska korzyść

Firma nie zapomina o działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dzięki laboratorium, ścisłej współpracy z ośrodkami badawczymi, uczelnią wyższą i doświadczonej kadrze współpracowników aktywnie bierze udział w budowaniu odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Jej pierwszym działaniem w ramach działań proekologicznych była realizacja innowacyjnego rozwiązania w zakresie podczyszczania odpadów technologicznych powstających w trakcie procesu drukowania opakowań. Kolejnym: praca nad opracowaniem opakowań z tektury falistej z warstwą barierową w postaci powłoki hydrofobowej (minimalizującej absorpcję wody) oraz ogniochronnej (o zmniejszonej palności), które nadają się do recyklingu. Ich rolą będzie zastąpienie obecnie wykorzystywanych opakowań produkowanych najczęściej z tworzyw sztucznych.

Środki na ten ostatni projekt firma pozyskała z funduszy norweskich Norway Grants, których celem jest wspieranie badań naukowych. Reprezentują one wkład Norwegii w tworzenie zielonej Europy, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej, i są dostępne w państwach, które przystąpiły do UE po 2003 r. Udzielane w ramach tych programów wsparcie finansowe dla małych i średnich firm sprawia, że polskie firmy zyskują możliwość wprowadzania na rynek rozwiązań nowoczesnych i proekologicznych.

W obecnej edycji dofinansowania, której hasłem przewodnim jest „Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”, postanowiliśmy wprowadzić na rynek opakowania z tektury falistej z warstwą barierową hydrofobową i ogniochronną. Liczymy, że inwestycja będzie korzystna dla środowiska, ponieważ wyprodukowanie ekologicznych opakowań przy użyciu opracowanej technologii pozwoli na zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery o 706,87 t w skali roku oraz ograniczenie ilości wprowadzanych na rynek spożywczy folii aluminiowych i tworzyw sztucznych, które – choć posiadają atesty do bezpośredniego kontaktu z żywnością – nie podlegają recyklingowi bez oddzielenia poszczególnych warstw – mówi Dominik Fabiś z firmy Menos.

Inwestycja w nowe technologie

Pierwszym etapem założonego planu był zakup specjalnie zaprojektowanej linii produkcyjnej, która pozwoli na nałożenie autorskich substancji barierowych podczas jednego procesu produkcji opakowań. Dzięki wcześniejszej współpracy i bogatemu doświadczeniu w branży firmy J.S. Machine, eksperta w dziedzinie maszyn do produkcji opakowań i tektury, spółka wyposażyła jedną z hal w linię produkcyjną rozszerzoną o technologię odpowiedniego nakładania oraz utrwalania substancji barierowych, tak aby stworzyć jednorodną, trwałą i elastyczną powłokę. Dzięki tej współpracy zyskała możliwość zautomatyzowanej produkcji opakowań z tektury z pokryciem żądaną przez klienta powłoką barierową, z możliwością nadruku po obu stronach opakowania. Zlecone Politechnice Łódzkiej badania wykazały, że parametr absorpcji tektury powleczonej wspominaną substancją hydrofobową poprawił jej właściwości o 300%, a jednocześnie substancja nie wpłynęła niekorzystnie na ponowne wykorzystanie tektury w wyniku recyklingu. Jest to przełom dla klientów firmy Menos m.in. z branż spożywczej i gastronomicznej, aczkolwiek na tych branżach lista potencjalnych atutów zastosowania powłoki się nie kończy. Drugi z preparatów będących przedmiotem badań zwiększa niepalność tektury. Takim rozwiązaniem zainteresowani są klienci z branż, które przechowują produkty spakowane w magazynach, głównie producenci chemii użytkowej, RTV AGD oraz automotive. Firma liczy, że nowatorska technologia nanoszenia substancji na opakowania przyczyni się do rewolucji na rynku opakowań ekologicznych, eliminując zbędne koszty dla producentów żywności.

W drugim etapie realizacji projektu, którego celem było zabezpieczenie powierzchni magazynowej niezbędnej do obsługi nowej gamy opakowań, Menos wzbogaciła się o magazyn wysokiego składowania wyrobu gotowego. Nowy magazyn pracuje w oparciu o najwyższe standardy, a zintegrowany z nim system magazynowy wraz z profesjonalnymi urządzeniami peryferyjnymi zapewnia komfort również dla pracowników.

Menos Sp. z o.o. podąża ścieżką zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności za środowisko, wdrażając do swojej oferty niespotykane na skalę krajową rozwiązania. Dzięki nowym projektom bierze udział w budowaniu odpowiedzialności za środowisko naturalne, korzystając z wyników badań i własnych doświadczeń w zakresie wprowadzania innowacyjnych opakowań z tektury falistej.

MENOS Sp. z o.o. I Mieleszyn 131, 98-430 Bolesławiec
tel.: 62 78 36 040 I biuro@menos.net.pl I www.menos.net.pl