Firma Metsä Board przekonuje, że jej pudełko jest lepsze od typowych rozwiązań. We współpracy z najlepszymi specjalistami w branży stworzyła opakowanie bezpieczne dla żywności, ograniczając zużycie materiałów i farby drukarskiej, co przynosi korzyści środowisku, bez szkody dla parametrów, funkcjonalności i jakości druku. W rezultacie powstało rozwiązanie, które prawdopodobnie jest najlżejszym tego rodzaju opakowaniem na świecie. Mogli je zobaczyć goście targów Interpack w Düsseldorfie, które odbyły się w dniach 4-10 maja.
Zalety tego lekkiego pudełka przewyższają tradycyjne rozwiązania. W porównaniu z typowymi opakowaniami zmniejszono ciężar i zużycie materiału o około 30%. Pudełko jest wykonane z tektury z włókien pierwotnych MetsäBoard Natural WKL Bright o gramaturze 80 g/m². Pomimo obniżonej masy zastosowanie tektury na fali mikro zapewnia pudełku niezbędną sztywność, a włókna pierwotne gwarantują czystość niezbędną przy transporcie świeżo upieczonej pizzy. Wszystkie warstwy tektury falistej są wykonane z tego samego materiału, co sprawia, że logistyka produkcji również jest bardzo efektywna – mówi Ilkka Harju, Packaging Services Director, Metsä Board.
Wygląd pudełka zaprojektowała firma Futupack, a za produkcję odpowiada Adara Pakkaus. Lekka tektura – dostarczana przez Metsä Board – umożliwiła uzyskanie lepszego, bezpieczniejszego i bardziej zrównoważonego opakowania dla branży spożywczej. Ten bielony, niepowlekany kraftliner nadaje się do druku fleksograficznego, offsetowego i cyfrowego druku atramentowego i jest dostępny w zakresie gramatur 70-160 g/m².
Z myślą o druku
Szczególną uwagę zwrócono na właściwości poligraficzne opakowania. Naukowiec i ekspert w dziedzinie druku ECG – dr Kai Lankinen – udzielił cennych wskazówek w zakresie projektu graficznego oraz wymagań związanych z przygotowaniem i drukiem fleksograficznym.
W krajach nordyckich dążymy do wytwarzania produktów o wysokiej jakości i życia w zgodzie z naturą. Współpraca z zespołem Metsä Board była dla mnie bardzo inspirująca. To, co wyróżnia ten projekt, to uwzględnianie całego cyklu powstawania produktu, którego istotnym elementem jest tektura, ze szczególnym naciskiem na jakość druku, wydajność i zrównoważony rozwój. Aby osiągnąć ten cel, spółka Metsä Board zaprosiła do współpracy specjalistów z różnych dziedzin. W fazie projektowania zespół pamiętał o możliwościach i wymaganiach druku fleksograficznego, co zapewniło świetną jego jakość, pomimo zastosowania niepowlekanej tektury - tak opisuje ten projekt dr Lankinen.
Przełomowe zastosowanie druku kolorowego
Aby wykorzystać doskonałe własności materiału, do produkcji tektury falistej i wykonania druku na pudełku zaangażowano fińskiego producenta opakowań, firmę Adara Pakkaus. Jest ona znana z innowacyjności i wysokiej jakości, a ostatnio została doceniona złotym medalem i amerykańską nagrodą Best of Show 2023 FTA Excellence of Flexography Awards.
W przypadku tego pudełka na pizzę obraz CMYK o wysokiej rozdzielczości wzbogacono spotowo zielenią i linią czerni, co umożliwiło uzyskanie jasnej zieleni połączonej z idealnie czarnym tekstem. Zastosowanie tektury MetsäBoard Natural WKL Bright umożliwiło druk o wysokiej jakości w standardzie CMYK. Nie stosowano tego w przypadku tradycyjnych opakowań, na których drukowano za pomocą tylko kilku kolorów.
Wysoka białość użytego materiału zapewnia doskonały kontrast druku i znakomitą jakość opakowań. Powierzchnia niepowlekanej tektury ma atrakcyjny matowy wygląd i jest przyjemna w dotyku, co otwiera wiele możliwości dla zastosowań tego niepowlekanego kraftlinera. Można go używać jako białej górnej lub dolnej warstwy tektury falistej, a także jako warstwy pofalowanej. Tektura na mikrofali oferuje stabilną, wysoką jakość powierzchni, co pozwala na uzyskiwanie dużego kontrastu – od najjaśniejszych świateł do najciemniejszych cieni przy zachowaniu precyzji szczegółów.
Mały ciężar, wielkie zrównoważenie
Przy projektowaniu tego innowacyjnego pudełka na pizzę dział Metsä Board Sustainablity Service przeanalizował dotychczasowe rozwiązania i całościowy wpływ produktu na środowisko, związany z użytym materiałem i procesem technologicznym. W porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami, które wykorzystują surowiec pochodzący z recyklingu, ciężar pudełka do pizzy z tektury MetsäBoard Natural WKL Bright wytwarzanej z włókien pierwotnych jest mniejszy o 38%, a jego ślad węglowy nawet o 50%. Jak przekonuje producent, jest to świetna propozycja dla klientów, którzy doceniają znaczenie rozwiązań zrównoważonych.
Opracowano na podstawie informacji firmy Metsä Board