Metsä Board, spółka należąca do Metsä Group, ogłosiła w maju 2022 r., że zbada możliwości zwiększenia zdolności produkcji tektur litych w Finlandii lub Szwecji, aby wspierać rozwój swoich klientów i wzmocnić swoje możliwości świadczenia usług. W wyniku przeprowadzonego badania firma rozpocznie prace inżynieryjno-projektowe związane z budową nowej fabryki tektur litych o rocznej wydajności około 800 tys. ton na terenie zakładu w Kaskinen w Finlandii.
Etap prac inżynieryjno-projektowych obejmie projekt techniczny, projekt rozwiązań infrastrukturalnych i logistycznych oraz przetarg na główne urządzenia. W ramach prac inżynieryjno-projektowych przeprowadzona zostanie ocena oddziaływania na środowisko oraz zostanie rozpoczęty proces uzyskania pozwolenia środowiskowego. Spółka szacuje, że ewentualna decyzja inwestycyjna mogłaby zapaść najwcześniej w 2024 roku.
Prace inżynieryjno-projektowe nowej fabryki tektur litych oparte są na produkcji wolnej od stosowania paliw kopalnych oraz wydajności zasobów i produkcji na światowym poziomie. Dzięki najlepszej dostępnej technologii zużycie surowców, energii i wody na tonę wyprodukowanej tektury litej byłoby znacznie niższe w porównaniu z istniejącymi papierniami. Koncepcja produktu odniesie korzyści z długoterminowych prac rozwojowych Metsä Board w zakresie produkcji lekkich tektur premium.
Za zaopatrzenie Metsä Board w drewno odpowiada Metsä Group. Metsä Board produkuje masy celulozowe wykorzystywane w produkcji tektury lub kupuje je od spółki stowarzyszonej Metsä Fibre, wiodącego na świecie producenta wysokiej jakości towarowej masy celulozowej z drewna miękkiego. Spółka Metsä Fibre wchodzi w skład Metsä Group.
Metsä Board jest największym w Europie producentem tektur litych i białych kraftlinerów. Przez podjęcie decyzji o inwestycji Metsä Board będzie realizować swoją strategię opartą na rozwoju materiałów z mas włóknistych oraz odświeży nasze operacje przemysłowe. Naszą ambicją jest posiadanie najbardziej zasobooszczędnego zakładu na świecie, wzmocnienie konkurencyjności i koncepcji produktu, które będą miały wpływ na redukcję śladu węglowego. Popyt na opakowania wykonane z surowców odnawialnych i zastępujące plastik będzie nadal wzrastał. Chcemy sprostać temu zapotrzebowaniu dzięki bardziej zrównoważonym rozwiązaniom opakowaniowym, które promują gospodarkę o obiegu zamkniętym - powiedział Mika Joukio, dyrektor generalny Metsä Board.
Opracowano na podstawie informacji firmy Metsä Board