Na opakowaniach niektórych produktów można znaleźć informację, z czego są one wykonane. Najczęściej na butelkach z tworzyw sztucznych oraz na aluminiowych puszkach na napoje. Odpowiednie oznaczenia znajdą się także na opakowaniach tekstylnych, stalowych czy kartonowych. Przewiduje to projekt nowego rozporządzenia w sprawie określenia wzorów oznakowania opakowań.
Propozycje, jakie przygotowało Ministerstwo Środowiska, mają sprawić, że oprócz takich oznaczeń jak PET czy HDPE, na opakowaniach z tworzyw sztucznych czy ALU (aluminium) na puszkach pojawią się nowe. Na kartonach np. oznaczenie PAP (papier), a odpowiednia liczba obok podpowie, jakiej tektury użyto do produkcji opakowania. Przykładowo: falista ma mieć oznaczenie PAP 20, a płaska PAP 21.
Również na tekstylnych i drewnianych opakowaniach znajdą się oznaczenia. I np. na bawełnianych będzie to TEX 60. Na wykonanych z korka FOR 51, a na innych drewnianych – FOR 50.
Odpowiednie symbole trafią też na opakowania wielomateriałowe. A wszystko po to, by ułatwić ich identyfikację, zanim trafią do recyklingu.
Źródło: Rzeczpospolita