Mondi Warszawa uruchomiła nową tekturnicę
28 Feb 2024 08:07

Grupy Mondi to jeden z wiodących globalnych producentów papierów i opakowań z tektury falistej. Spółka jest szczególnie aktywna w Europie Wschodniej, którą obsługuje z biur w Wiedniu i Londynie. W Mszczonowie, ok. 40 kilometrów na południowy wschód od Warszawy, mieści się jeden z jej zakładów produkcyjnych, przejęty przez Grupę Mondi w 2004 r. i produkujący opakowania z tektury falistej dla szerokiego grona klientów w regionie.
 W 2007 r., wkrótce po przejęciu, Mondi zainstalowało 2,8-metrową tekturnicę, która szybko zwiększyła całkowitą zdolność produkcyjną zakładu do około 150 mln mkw. tektury rocznie. Jednak w ostatnich kilku latach, w związku z rozbudową fabryki, Grupa postawiła sobie za cel przeszło dwukrotne zwiększenie wydajności, do ponad 320 mln m kw. rocznie. Instalacja nowej tekturnicy, zrealizowana bez przerw w produkcji, nastąpiła w 2023 r.

Przy zachowaniu standardowej konfiguracji większość firm – aby osiągnąć przewidziane 320 mln metrów kwadratowych wydajności - zdecydowałaby się na instalację dwóch tekturnic o szerokości 2,8 m. Jednak Mondi wzięła pod uwagę instalację tylko jednej maszyny i w tym celu rozpoczęła rozmowy z BHS Corrugated, dotyczące linii o szerokości 3,35 m.

Tekturnica Width Line jest dostępna na rynku już od 20 lat; przez ten czas okrzepła i została sprawdzona w wielu okolicznościach. Niektórzy mówią o problematycznym transporcie ról papieru wynikającym z przewozu 3,3-m rolek ciężarówkami, a następnie ich obsłudze w zakładzie. Jednak Mondi nie miało żadnych problemów z transportem dzięki wykorzystaniu sprawdzonych rozwiązań i formatowaniu rolek na swoich naczepach.
Firma wybrała linię o szerokości 3,35 m, pracującą z maksymalną prędkością produkcyjną 400 m na minutę; przy takiej specyfikacji jest ona w stanie osiągnąć nawet wyższe wolumeny produkcji niż docelowe 320 mln m kw. Width Line to maszyna opracowana z myślą o pracy w zintegrowanej fabryce pudełek o wyjątkowym zapotrzebowaniu na dużą produktywność. Maszyna obsługuje wszystkie kombinacje fali B, C i E oraz podwójnej tektury BC i EB. Zakres stosowanych podłoży obejmuje papiery o gramaturze od 80 g/m² do 200 g/m².
Otrzymaliśmy świetne opinie od naszych operatorów, z których wielu ma ponad 20-letnie doświadczenie; przyzwyczajenie się do nowej maszyny trwało bardzo krótko, zwłaszcza dzięki systemom sterowania, które są znacznie bardziej przyjazne dla użytkownika niż wcześniej - mówi Mariusz Sobieraj, dyrektor zarządzający Mondi Warsaw - Corrugated Solutions. Ta maszyna jest niezawodna i ma sprawdzoną konstrukcję; zaoferowała nam niezwykle szybki rozruch, doskonałą jakość tektury i maksymalną prędkość od chwili uruchomienia. Wciąż finalizujemy ostatnie szczegóły instalacji systemów logistycznych, ale wspaniale jest móc poinformować, że nasza najlepsza zmiana podczas rozbudowy zakładu osiągnęła 397 tys. m2 tektury falistej; jesteśmy bardzo zadowoleni.

Co istotne, korzystaliśmy ze wsparcia na wysokim poziomie i z profesjonalnego zarządzania projektem. Pracuję w branży od ponad 20 lat i była to jedna z najbardziej płynnych i najszybszych instalacji w historii. Chcę podziękować wszystkim osobom z BHS Corrugated zaangażowanym w nasz projekt za fantastyczną, profesjonalną pracę – dodaje.

BHS Corrugated z zadowoleniem przyjęło fakt, że Mondi dostrzegło zalety Width Line i że jest to właściwe rozwiązanie do osiągnięcia ich celów produkcyjnych w Mondi Warsaw - mówi Alexander Hösl, kierownik sprzedaży w BHS Corrugated. Niezmienny, a nawet rosnący sukces Width Line jest niezwykle obiecujący i pokazuje, że BHS Corrugated opracował właściwą maszynę, aby służyć naszym klientom wyjątkową wielkością produkcji.

Firma kontynuuje rozwój swoich kluczowych maszyn, również w zakresie szerokości roboczej 3,35 m - dodaje Günter Huber, szef Działu Wyposażenia w BHS Corrugated. Przykładowo dla Width Line jest już dostępna sklejarka Modul Facer MF-A, oferująca kluczowe korzyści wynikające z najwyższej elastyczności i wyjątkowego poziomu automatyzacji. Ponadto w maszynie może być zaimplementowany system Hyper Blade, dzięki któremu zmiana zleceń może odbywać się przy pełnej prędkości linii.

Podczas instalacji nowej Width Line zakład nie mógł ograniczać swej maksymalnej wydajności. Sobieraj wyjaśnia: W celu utrzymania codziennej produkcji podczas instalacji wykorzystywaliśmy starą tekturnicę na dwóch zmianach; trzecią zmianę poświęciliśmy na szkolenie i uruchomienie nowej maszyny. Po zaledwie kilku dniach szkolenia byliśmy już w stanie wykorzystywać tekturę z nowej tekturnicy do przekształcania jej w gotowe pudełka.

Jesteśmy zadowoleni z wyboru Width Line. Po zakończeniu pierwszych etapów wygląda to bardzo obiecująco i uważam, że w pełni zrealizowaliśmy oczekiwania dotyczące projektu. Width Line zapewnia nam najwyższy poziom przetwórstwa w zakładzie; to wydajne rozwiązanie dla nowoczesnej fabryki tektury falistej o pożądanej wydajności ponad 300 m kw. Rozbudowaliśmy budynek z 19 tys. m2 do 53 tys. m2 i dodaliśmy pięć nowych linii przetwórczych oraz jedną wielopunktową sklejarkę. W sumie mamy teraz 10 linii konwertujących i trzy sklejarki wielopunktowe pod jednym dachem; nie był to tak naprawdę zwykły projekt rozbudowy, była to kompletna zmiana całej infrastruktury, z automatycznym systemem logistycznym, przeniesieniem istniejących maszyn na nowe stanowiska i wiele więcej. W rzeczywistości całkowicie przebudowaliśmy zakład, aby spełniał najnowocześniejsze standardy.
Opracowano na podstawie informacji serwisu Packaging Portal