Krojenie i porcjowanie żywności bez odpadów, tworzenie opakowań z materiałów nadających się do recyklingu, aktywne wspieranie inicjatyw zrównoważonego rozwoju i współpraca: w swym nowym materiale wideo MULTIVAC wyjaśnia, w jaki sposób firma – której jako jedynemu producentowi opakowań specjalistycznych udało się znaleźć na liście „50 Liderów Zrównoważonego Rozwoju i Klimatu” - angażuje się w walkę ze zmianami klimatycznymi. Film można już obejrzeć tutaj.
Zmiany klimatyczne postępują w szybkim tempie, a rządy nie są w stanie samodzielnie zapobiec temu zagrożeniu. Przemysł i handel muszą się uaktywnić w skali globalnej. Aby zainspirować firmy do zaangażowania się w walkę ze zmianami klimatycznymi firma medialna Bloomberg zainicjowała kampanię „50 Liderów Zrównoważonego Rozwoju i Klimatu” (50 Sustainability & Climate Leaders), która promuje najbardziej udane strategie firm w zakresie zrównoważonego rozwoju. Elementem tej inicjatywy jest seria filmów dokumentalnych, które prezentują podejście do wszystkich aspektów zrównoważonej działalności biznesowej.
Film pokazuje, jak istotne dla naszej codziennej działalności jest dążenie do zrównoważonego rozwoju na wielu różnych płaszczyznach - wyjaśnia Christian Traumann, Prezes Grupy MULTIVAC. Pod koniec 2021 roku firma weźmie udział w zorganizowanym przez ONZ szczycie, na którym 50 liderów klimatu spotka się, by wspólnie uczestniczyć w dyskusjach panelowych, debatach i wywiadach. Prezentowany filmik został nakręcony z myślą o szczycie, który – choć został przełożony z powodu koronawirusa – teraz będzie transmitowany online.
Ograniczyć marnotrawstwo żywności o 10%
Walka z marnotrawstwem w przetwórstwie spożywczym jest jednym z filarów strategii zrównoważonego rozwoju firmy MULTIVAC. Przykładowo najnowocześniejsze urządzenia produkowane przez Grupę umożliwiają krojenie i porcjowanie żywności bez odpadów, w wysoce niezawodnym procesie. Dzisiaj taka precyzja jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Z danych Federalnego Ministerstwa Rolnictwa wynika, że tylko w samych Niemczech w procesach przetwórstwa traconych jest co roku ponad 2,2 miliona ton żywności – na przykład w trakcie krojenia lub z powodu stosowania uszkodzonych/wadliwych opakowań. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w zakresie porcjowania i krojenia możliwe jest zmniejszenie strat żywności związanych z procesem technologicznym o około dziesięć procent - podkreśla Christian Traumann. Zwracamy również szczególną uwagę na to, aby proces pakowania realizowany przez naszych klientów zasobooszczędny oraz delikatny dla produktu dzięki właściwej technologii maszyn, odpowiednim materiałom opakowaniowym i optymalnej konstrukcji opakowania.
Inne istotne obszary działania w strategii zrównoważonego rozwoju firmy MULTIVAC to optymalizacja procesów wewnętrznych i logistycznych przedsiębiorstwa, jak również zrównoważona produkcja maszyn pakujących o szczególnie długiej żywotności.
Podstawowe znaczenie dla MULTIVAC ma również kwestia zrównoważonych opakowań. Aby zredukować emisję CO2 i światowe odpady z tworzyw sztucznych MULTIVAC Group współpracuje z wiodącymi producentami przy rozwoju zrównoważonych materiałów opakowaniowych, na przykład wykonywanych z monofolii lub z materiałów odnawialnych, a także projektuje właściwą technologię maszyn. Jedną z najważniejszych obecnie kwestii w zakresie ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju jest proaktywne wspieranie naszych klientów, tak aby do 2025 roku większość wszystkich opakowań mogła być wykonana z materiałów nadających się do recyklingu - wyjaśnia Christian Traumann.
Współpraca z inicjatywami, instytutami badawczymi i uniwersytetami
MULTIVAC angażuje się również w liczne inicjatywy i projekty współpracy w celu wspierania rozwiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju. Firma jest członkiem założycielem inicjatywy Save Food Initiative Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) i współpracuje z wieloma międzynarodowymi stowarzyszeniami, takimi jak Circular Plastics Alliance i CEFLEX, jak również z organizacjami krajowymi w rodzaju stowarzyszeń branżowych VDMA i jego inicjatywą „Blue Competence”. I wreszcie, co nie mniej ważne, nasza współpraca z uniwersytetami i instytutami badawczymi wnosi istotny wkład w ponowne przemyślenie materiałów opakowaniowych i projektowanie bardziej zrównoważonych koncepcji opakowań - podsumowuje Christian Traumann.
Opracowano na podstawie informacji firmy MULTIVAC