Dział opakowań DGeo firmy Labelmaster, wraz z Lifoam Industries - spółką zależną Altor Solutions - zastosowały dodatek pochodzenia biologicznego w wykonanych z polistyrenu ekspandowanego EPS (styropianu) opakowaniach utrzymujących stabilną temperaturę. Dzięki niemu EPS, który uchodzi za wyjątkowo nieprzyjazny dla środowiska z uwagi na wyjątkowo długi czas rozkładu, w ciągu 4 lat po zużyciu ma ulegać niemal całkowitej biodegradacji (w 92 procentach), w dodatku bez typowego dla niego rozpadu na plastikowe mikrodrobinki.
Opakowania o nazwie BioEPS odtwarzają cechy tradycyjnych produktów ze styropianu – takich jak zapewnianie stabilności temperaturowej, wygodne wypełnianie pustych przestrzeni oraz ochrona przed uderzeniami – przy zachowaniu wygody użytkowania, przechowywania i transportu, jednocześnie oferując biodegradowalność po ich zużyciu.
Dzięki zastosowaniu biologicznego dodatku opakowania BioEPS w ciągu czterech lat rozkładają się średnio w 92% na bioreaktywnych składowiskach odpadów, a wszystko to bez pozostawiania mikrodrobin plastiku. Twórcy przekonują, że BioEPS nadaje się do recyklingu wszędzie tam, gdzie akceptowany jest EPS, bez konieczności sortowania lub wydzielania ze strumienia odpadów.
DGeo rekomenduje to rozwiązanie jako „prosty” i „namacalny” sposób, w jaki firmy mogą realizować swoje cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. Potencjalni klienci mogą poprosić o przeprowadzenie prób i testów, aby ocenić przydatność BioEPS dla ich konkretnych potrzeb.
Dziesiątki milionów tradycyjnych produktów z pianki EPS używanych każdego roku nie są zrównoważone i stoją w sprzeczności z wieloma inicjatywami ekologicznymi - wyjaśnia John Glaser, dyrektor ds. rozwoju opakowań w DGeo. Dodanie opakowań BioEPS do naszego portfolio produktów pozwala nam zaoferować przyjazny dla środowiska zamiennik tradycyjnego EPS, który dostarcza tę samą jakość i funkcjonalność za porównywalną cenę.
Scott Dyvig, starszy dyrektor ds. rozwoju nowego biznesu w Lifoam, dodaje: Od wielu lat EPS jest niezastąpiony w łańcuchu chłodniczym i w pakowaniu ochronnym ze względu na jego wysoką wydajność w zastosowaniach termicznych i wytrzymałościowych, i jego zastąpienie okazało się wyzwaniem - nawet w obliczu rosnącej świadomości naukowej i kulturowej na temat jego wpływu na środowisko. Wykorzystując opakowania BioEPS, firmy i konsumenci mogą uzyskać wszystkie zalety tradycyjnego EPS, ale z lepszym końcem życia.
Opracowano na podstawie informacji serwisu Packaging Europe