Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge stworzyli folię polimerową wykonaną w 100% z białka roślinnego, która nie wymaga żadnych dodatków chemicznych. Ich zdaniem posiada ona właściwości porównywalne z konwencjonalnymi tworzywami sztucznymi.
Materiał wykonany w całości z białka roślinnego, które może być pozyskiwane jako produkt uboczny w przemyśle rolniczym, nadaje się – jak twierdzi firma Xampla, która ma zamiar skomercjalizować to rozwiązanie – do utylizacji w naturalnym środowisku jak każdy biologiczny odpad, nie pozostawiając za sobą żadnych zanieczyszczeń.
Xampla informuje również, że funkcjonalność materiału nie różni się od konwencjonalnych tworzyw sztucznych, a dodatkowo nie wymaga on chemicznego sieciowania stosowanego w wielu biopolimerach w celu nadania im wytrzymałości i elastyczności plastiku.
Badania, które zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Communications, prezentują metodę, dzięki której naukowcy byli w stanie naturalnie zestawić białka roślinne tak, by ostateczna struktura była bardzo podobna do jedwabiu pajęczego. Naukowcy twierdzą, że to pierwszy przypadek, kiedy takie struktury zostały zaobserwowane w materiale pochodzącym z białka roślinnego.
Firma Xampla ma nadzieję, że technologia, która wykorzystuje proces z udziałem kwasu octowego, wody, ultradźwięków i ciepła, może zastąpić tworzywa sztuczne jednorazowego użytku, w tym giętkie folie opakowaniowe, saszetki, mikrokapsułki znajdujące się w produktach do pielęgnacji domu i ciała oraz torby na zakupy.
Naukowcy stojący za tą innowacją zainspirowali się jedwabiem pająków, który (biorąc pod uwagę stosunek masy) jest mocniejszy od stali, ale ma słabe wiązania molekularne, co oznacza, że łatwo się rozpada. Starali się oni zrozumieć elementy składowe tego naturalnego zjawiska, aby stworzyć materiał o takich samych właściwościach molekularnych.
Kierujący badaniami professor Tuomas Knowles powiedział: Szczególnie przełomowe jest to, że możemy dostarczać ten produkt na dużą skalę i może on zastąpić plastik w bardzo specyficznych zastosowaniach. Udowodniliśmy, że możliwe jest rozwiązanie problemu tworzyw sztucznych jednorazowego użytku.
Dr Marc Rodriguez Garcia, szef działu badań w firmie Xampla, dodał: To niesamowite zdać sobie sprawę, że odkrycie, którego dokonujesz w laboratorium, może mieć duży wpływ na rozwiązanie globalnego problemu. Dlatego to robimy: naprawdę kochamy naukę, ale chcieliśmy też uczynić istotnego dla rozwiązania przytłaczającego problemu odpadów z tworzyw sztucznych.
Opracowano na podstawie informacji prasowych