Produkcja papieru wymaga dużej ilości energii, stąd pojawiają się inwestycje mające na celu zmniejszenie tego zapotrzebowania o około 80%. Projekt dążący do opracowania nowego, mniej energochłonnego sposobu produkcji papieru zrobił ogromny krok naprzód dzięki dotacjom od władz regionalnych w Niemczech.
Projekt Modellfabrik Papier zyskał wcześniej wsparcie 20 firm zaangażowanych w przemysł papierniczy, ale do tej pory ograniczał się do poszukiwania nowych sposobów produkcji papieru – innych od metody znanej od ponad 200 lat – wyłącznie w zaciszu laboratoryjnym. Produkcja papieru jest jedną z najbardziej energochłonnych gałęzi przemysłu na świecie, a w Niemczech zajmuje pod tym względem piąte miejsce. I chociaż wytwarzanie energii na miejscu i jej odnawialne źródła pomogły ograniczyć negatywny wpływ produkcji papieru na poziom emisji dwutlenku węgla w poszczególnych papierniach, problem nie został rozwiązany.
Celem projektu Modellfabrik Papier jest ograniczenie o 80% obecnych potrzeb energetycznych dzięki odkryciu nowych źródeł celulozy, usprawnieniu metod formowania papieru na maszynach oraz sposobów odzyskiwania wody z produktu, który na początku składa się z niej aż w 99%.
Dotychczas cała operacja opierała się na organizacjach członkowskich i wykorzystywała ich urządzenia lub wyniki prowadzonych przez nie badań. Dla przykładu PTS, instytut badawczy przemysłu papierniczego, posiada maszynę mogącą wyprodukować 40 kg papieru dziennie z prędkością 10 m/min na wstędze o szerokości 420 mm. Znajduje się on jednak w pobliżu Drezna w południowo-wschodnich Niemczech, daleko od siedziby Modellfabrik Papier.
Pilotażowy zakład zostanie zbudowany na terenie stacji kolejowej i stoczni towarowych w Düren, mieście położonym między Kolonią a Maastricht na granicy z Holandią, w sercu dawnych nadreńskich pól węglowych. Będzie on częścią Dzielnicy Innowacji, która ma powstać na tym terenie.
W styczniu 2023 r. projekt uzyskał 6,4 mln euro od niemieckiego rządu oraz władz Północnej Nadrenii-Westfalii. Obecnie został zasilony kolejnym 9,5 mln euro. Aby go ukończyć potrzebne będą dodatkowe pieniądze. Całkowitą kwotę potrzebną do realizacji celu projektu szacuje się na 43 mln euro.
W obecnej fazie fundusze sfinansują utworzenie jednostki badawczej z w pełni wyposażonym laboratorium, stanowiskami testowymi i systemami analitycznymi. Celem otwartej na innowacje Modellfabrik Papier jest wypełnienie luki między badaniami a przemysłem, zrównoważonym rozwojem i dekarbonizacją - mówi Markus Wildberger, przewodniczący komitetu akcjonariuszy i dyrektor ds. technologii w firmie papierniczej Koehler.
W porównaniu z 14,8 mld euro, przeznaczonymi na odchodzenie od produkcji węgla i nowe technologie, kwoty przeznaczane na projekt znalezienia bardziej zrównoważonych metod produkcji papieru – jeden spośród 146 wspieranych przez niemiecki rząd - są niewielkie.
Minister gospodarki, przemysłu, ochrony klimatu i energii Nadrenii Północnej-Westfalii, Mona Neubaur, powiedziała: Cieszę się, że modelowa fabryka papieru poczyniła przy wsparciu państwa znaczne postępy na drodze ku produkcji neutralnej dla klimatu. Ochrona klimatu jest jednym z naszych najpilniejszych zadań. Kiedy przemysł i badania łączą siły, aby na nowo przemyśleć procesy dotychczas pochłaniające wiele energii, nie tylko przyczyniają się do ochrony klimatu, ale także wzmacniają atrakcyjność lokalizacji w dłuższej perspektywie i podnoszą jakość życia. Jestem szczególnie zadowolona, że modelowa fabryka zapewni około 9 tys. cennych miejsc pracy w regionie.
Opracowano na podstawie informacji serwisu