Nowatorski Pulp Fibrepak dla rynku spożywczego
5 Mar 2021 11:24

Na rynku dostępny jest już od kilku lat. Jednak uzyskanie Deklaracji Zgodności dla materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością ( DOC) i tym samym spełnienie rygorystycznych przepisów Unii Europejskiej sprawia, że całkowicie odnawialny i naturalny materiał opakowaniowy o nazwie Fibrepak może wywołać spore poruszenie w sektorze spożywczym i gastronomicznym.

Produkowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju Fibrepak wytwarzany jest z włókien celulozowych w procesie termoformowania mokrej pulpy. To naturalny materiał opakowaniowy, który po wdrożeniu Dobrych Praktyk Produkcyjnych (GMP) i Systemu Analiz Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli (HACCP) dla opakowań przeznaczonych do kontaktu z żywnością, ma otrzymać Deklarację Zgodności (DOC).

Przepisy UE dotyczące kontaktu opakowania z żywnością nakładają na przedsiębiorców obowiązek przedstawienia pisemnego zaświadczenia DOC dla niektórych rodzajów materiałów przeznaczonych do kontaktu z artykułami spożywczymi i pochodzących z recyklingu.

Fibrepak jest wytwarzany w Europe z naturalnych surowców pozyskiwanych z lokalnych i zrównoważonych źródeł posiadających certyfikat kontroli pochodzenia (FSC). W odróżnieniu od tradycyjnych opakowań z masy papierniczej produkcja Fibrepak oparta jest na unikalnej technice próżniowej wraz z technologią utwardzania w formie (ang. Cure-In-The-Mould). W procesie tym wykorzystuje się ciepło i ciśnienie do wyciskania i odparowywania płynu z włókien, pozostawiając całkowicie suchy produkt. W efekcie Fibrepak jest materiałem wysokiej jakości nadającym się do recyklingu, cienkościennym i gładkim.

Stanowi on doskonałą alternatywę do zastosowania w sektorze spożywczym i gastronomicznym, dzięki kilku zaletom. To przede wszystkim wspomniana gładka powierzchnia, która zapobiega porysowaniu produktów przez opakowanie. Kolejna to możliwość poddawania go recyklingowi razem z papierem, co sprawia, że jest kompostowalny i biodegradowalny. Ponadto Fibrepak jest nietoksyczny, można go podgrzać w kuchence mikrofalowej, nie elektryzuje się i doskonale chroni przed wstrząsami w trakcie transportu. Możliwość naniesienia specjalnej powłoki chroni opakowanie przed niekorzystnym oddziaływaniem wilgoci. Nie ma też ryzyka zanieczyszczenia mikrocząsteczkami (brak pyłów). W przeciwieństwie do sztywnych opakowań z pianki z tworzywa sztucznego Fibrepak pozwala również na znaczne oszczędności logistyczne dzięki możliwości układania opakowań w stosy.

Fibrepak należy do portfolio firmy TEQ specjalizującej się w produkcji opakowań termoformowanych. W zeszłym roku TEQ został przejęty przez Sonoco, światowego lidera, który zajął drugie miejsce w kategorii przemysłu opakowaniowego na prestiżowej liście 500 największych amerykańskich firm FORTUNE.

Fibrepak został wprowadzony w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie ze strony klientów w zakresie rozwiązań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. Teraz, po uzyskaniu Deklaracji Zgodności, spodziewamy się, że Fibrepak zostanie jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w branży spożywczej i gastronomicznej- mówi Anne-Sophie Belamine, dyrektor sprzedaży na Europę w TEQ.

Pojawienie się termoformowalnego włókna dało nam doskonałą okazję do połączenia najnowszej technologii z naszym doświadczeniem. Celem jest dostarczenie wysokiej jakości opakowania na zamówienie dla wielu sektorów w branży spożywczej, w tym także do pakowania owoców i warzyw oraz dla gastronomii.

Rozwiązania Fibrepak mogą być tworzone zgodnie z dokładnymi specyfikacjami klienta, spełniając jednocześnie standardy wydajności ISTA i TUV. Do popularnych form należą muszle, tace i wkładki. Gdy ważna jest wartość produktu i jakość opakowania - a preferowanym materiałem są włókna naturalne - odpowiedzią są nasze rozwiązania - dodaje Anne-Sophie Belamine.

Opracowano na podstawie informacji firmy TEQ

Zdjęcie 1: Zakład produkcyjny w Poznaniu uruchomił kilka linii produkcyjnych przeznaczonych do wytwarzania odnawialnych opakowań termoformowanych z biodegradowalnej masy Fibrepak, nadającej się do powtórnego przetworzenia.

Zdjęcie 2: Fibrepak ma otrzymać Deklarację Zgodności (DOC) dla materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.