Firma DS Smith, wiodący dostawca przyjaznych środowisku opakowań, właśnie zaprojektował rozwiązanie dla Orbitvu, międzynarodowej firmy technologicznej, w którym zastąpił plastik i materiały nienadające się do recyklingu elementami z tektury falistej – tym samym obniżając koszt produkcji o 20 proc.
Zrównoważony rozwój w świecie zaawansowanych technologii
Orbitvu tworzy innowacyjne rozwiązania fotograficzne dla detalistów internetowych. Projektowane przez firmę urządzenia pomagają tworzyć miliony zdjęć, prezentacji 360° i filmów produktowych dla setek klientów na całym świecie. Opracowując nowe produkty firma bierze pod uwagę zarówno potrzeby e-commerce, jak i wpływ na środowisko. Z tego powodu Orbitvu poszukuje najlepszych rozwiązań w zakresie opakowań, które zagwarantują bezpieczny transport delikatnych urządzeń oraz spełnią najwyższe standardy zrównoważonego rozwoju.
Głównym wyzwaniem dla DS Smith było bezpieczne zapakowanie delikatnego, wartościowego sprzętu bez używania plastikowych elementów, dbając o pozytywne doświadczenia dla klienta podczas odpakowywania, tzw. „unboxing experience”. Priorytetem firmy jest zapewnienie klientom możliwości korzystania z opakowań tworzonych z myślą o gospodarce obiegu zamkniętego. Ta współpraca była świetną okazją, aby zaproponować rozwiązanie, które w stu procentach nadaje się do recyklingu, jest zoptymalizowane pod kątem łańcucha dostaw i wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.
Ekologiczne rozwiązanie, przyjemne doświadczenie przy rozpakowywaniu
Propozycja DS Smith składa się z kilku elementów, które zapewniają bezpieczeństwo i idealne dopasowanie opakowania do poszczególnych części produktu. Jest ono przygotowane zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego, a jednocześnie bardzo dobrze chroni cenny produkt Orbitvu. Firmie udało się również zmniejszyć koszty opakowania o 20 proc. Co istotne, DS Smith wyeliminował zużycie 190 m2 plastiku potrzebnego do produkcji wcześniej używanych opakowań.
Nasi klienci mogą czerpać wiele korzyści z tego rozwiązania: po pierwsze, bardzo dobre doświadczenie związane z rozpakowywaniem. Zestaw akcesoriów i informacje o produkcie są ułożone w estetyczny sposób. Za to utylizacja opakowań jest znacznie łatwiejsza – wyjaśnia Grzegorz Garczarczyk, specjalista ds. logistyki w ORBITVU. Łatwiej jest nam też zmieścić więcej urządzeń w jednej dostawie, co jednocześnie obniża emisję CO2 – dodaje.
Jak zrównoważone jest Twoje opakowanie?
Możemy pomóc naszym klientom przygotować się do funkcjonowania w Gospodarce Obiegu Zamkniętego, projektując bardziej ekologiczne rozwiązania opakowaniowe i wspierając osiągnięcie ich celów środowiskowych – powiedział Artur Popczyk, dyrektor Centrów Usług dla Klientów w DS Smith. Używamy Wskaźników Projektowania dla Obiegu Zamkniętego, aby dać naszym klientom dokładne informacje na temat tego, jak przyjazne środowisku są ich opakowania. Wspólnie z Orbitvu udało nam się dostarczyć rozwiązanie, które jest znacznie lepiej zoptymalizowane dla łańcucha dostaw. W 100 procentach nadaje się ono do recyklingu, jest bezpieczne dla planety i jest wykonane z ponownie użytych materiałów.
Prace DS Smith nad zastąpieniem tworzyw sztucznych są wspierane przez wart 100 milionów funtów program badawczo-rozwojowy Circular Economy, który ma na celu pomoc w realizacji zobowiązania firmy – zaoferowania w ciągu najbliższych dwóch lat wszystkim klientom rozwiązań w 100 proc. nadających się do recyklingu oraz sprawienia, by do 2030 roku wszystkie jej opakowania były ponownie wykorzystywane.
Opracowano na podstawie informacji firmy DS Smith