Nowy przewodnik UPM Raflatac po recyklingu etykiet
7 Oct 2024 11:52

Firma UPM Raflatac ma przyjemność ogłosić wprowadzenie na rynek nowego Przewodnika nt. Recyklingu Opakowań („Packaging Recyclability Guide”). Stworzono go z myślą o wsparciu interesariuszy reprezentujących kompletny łańcuch wartości opakowań (FMCG) w zrozumieniu zawiłości związanych z projektowaniem opakowań i ich recyklingiem. Nowy przewodnik, który jest dostępny jako bezpłatny e-book na stronie internetowej firmy lub w formie gotowego do pobrania pliku PDF, oferuje praktyczne informacje na temat wytycznych, definicji i kryteriów, które pomogą w dokonywaniu świadomych wyborów etykiet podnoszących możliwości recyklingu

Opanowanie zawiłości zrównoważonego rozwoju opakowań oraz przygotowanie ich na wyzwania przyszłości nigdy nie było równie istotne jak dzisiaj, gdy wdrażane jest nowe rozporządzenie UE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) i gdy skupiamy się na obiegu zamkniętym opakowań. Chociaż wiele firm podjęło już dobrowolne zobowiązania dotyczące celów takich jak stosowanie opakowań w 100% nadających się do recyklingu, wielokrotnego użytku lub kompostowania, wybór najlepszego sposobu ich osiągnięcia może stanowić nie lada wyzwanie.

Nowy przewodnik firmy UPM Raflatac koncentruje się na temacie możliwości recyklingu opakowań i czyni go bardziej zrozumiałym dla drukarni etykiet, właścicieli marek i projektantów opakowań. Dowodzi on, że wybór odpowiedniego materiału na etykiety ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia obiegowego charakteru opakowań. Wyjaśnia również, w jaki sposób projektowanie pod kątem możliwości recyklingu pomaga firmom w uniknięciu lub zmniejszeniu wysokości opłat ponoszonych z tytułu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (EPR), dzięki czemu przejście na materiały nadające się do recyklingu staje się jeszcze bardziej atrakcyjną perspektywą.

Przewodnik UPM Raflatac „Packaging Recyclability Guide” zawiera szczegółowe informacje na temat materiałów etykietowych SmartCircle, które nadają się do recyklingu w różnych strumieniach odzysku, jak również porady dotyczące podejmowania decyzji zgodnych z aktualnymi wytycznymi. Obejmuje przegląd programów EPR jako czynnika napędzającego obieg zamknięty opakowań, odpowiada na pytania: co to znaczy, że opakowanie nadaje się do recyklingu? jak zwiększyć możliwości recyklingu opakowań PET, HDPE i PP, folii PE, opakowań na bazie włókien, szkła i aluminium poprzez wybór etykiet? jak podejmować świadome decyzje z wykorzystaniem oceny cyklu życia (LCA)? oraz w jaki sposób poddawać recyklingowi odpady etykietowe?

Na współczesnym rynku, na którym i legislatorzy, i konsumenci domagają się działań na rzecz stosowania rozwiązań o większym potencjale recyklingu, firmy muszą podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące etykietowania i pakowania - komentuje Suvi Rasa, menedżer ds. zrównoważonego rozwoju w UPM Raflatac. Dlatego cieszy nas publikacja tego nowego przewodnika. Został on napisany wyłącznie z myślą o wsparciu uczestników procesu projektowania opakowań w uświadomieniu sobie wpływu wyboru etykiety na obieg zamknięty produktu końcowego, poprzez zapewnienie im kompleksowych i praktycznych porad.

Nowy przewodnik nt. recyklingu opakowań można pobrać TUTAJ. PDF jest dostępny TUTAJ.

Opracowano na podstawie informacji firmy UPM Raflatac