Stowarzyszenie Europejskich Producentów Stali Opakowaniowej (APEAL) poinformowało o publikacji nowego raportu pt. „Jak recyklować stal – dlaczego opakowania ze stali można poddawać recyklingowi bez końca” (How to recycle steel - Why steel packaging recycles forever).
To kontynuacja pierwszego raportu zaprezentowanego w 2018 r. i zatytułowanego: „Dobre Praktyki w Zbiórce Selektywnej, Sortowaniu i Recyklingu Stali na Opakowania”, który został dobrze przyjęty w europejskiej branży opakowaniowej i przyczynił się do wdrożenia opisanych w nim dobrych praktyk – takich jak wykorzystanie standardów selektywnej zbiórki i podnoszenie społecznej świadomości znaczenia recyklingu – przez kraje członkowskie Unii Europejskiej.
Alexis Van Maercke, sekretarz generalny APEAL, powiedział: Nasz najnowszy raport koncentruje się na najlepszych praktykach w czterech kluczowych obszarach: optymalizacji zbiórki selektywnej, zbiórki i sortowania zamknięć stalowych, standardów jakości złomu oraz projektowania dla recyklingu.
Zawiera on zaktualizowane informacje przydatne dla wszystkich organizacji i interesariuszy – zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym – którzy chcą poznać więcej przykładów faktycznego i udanego recyklingu materiałowego. Celem jest wsparcie zainteresowanych stron z łańcucha wartości we wspólnych działaniach na rzecz osiągnięcia wizji APEAL, jaką jest całkowita eliminacja opakowań stalowych z wysypisk śmieci do 2025 r.
Przy przeciętnym 84% poziomie europejskiego recyklingu w 2019 r. stal opakowaniowa już dziś jest liderem w zakresie odzysku pierwotnych materiałów opakowaniowych w Europie i przyczynia się do wyraźnego ograniczenia skali zanieczyszczeń i zużycia energii oraz oszczędności surowców. Unikalne, „wrodzone” cechy stali zapewniają jej naturalną przewagę. Właściwości magnetyczne sprawiają, że jej odzysk jest łatwy i tani, ponieważ wyklucza konieczność stosowania specjalnych procesów sortowania. Jako trwały materiał stal może być również poddawana recyklingowi w nieskończoność, bez utraty jakości.
Złom stalowy jest również nieodłączną częścią procesu produkcji nowej stali, tak więc każda huta w Europie jest jednocześnie zakładem recyklingu oszczędzającym zasoby, energię i emisje dzięki prostocie i wydajności procesów recyklingu. APEAL wierzy jednak, że można zrobić więcej.
Jak dodaje Van Maercke: Stal na opakowania to zasób zbyt wartościowy, by go marnować, jeśli Europa zamierza osiągnąć nadrzędne cele Zielonego Ładu. Nowy raport pokazuje, w jaki sposób unikalne własności stali, w połączeniu z zaangażowaniem naszej branży, mogą przybliżyć nas o kolejny krok do realizacji idei gospodarki obiegu zamkniętego.
Opracowano na podstawie informacji APEAL