Kończący się rok jest dla firmy manroland Goss okresem aktywnej promocji jej innowacyjnego rozwiązania, bazującego na technice zwojowego druku offsetowego - Varioman. Oferowane w trzech wersjach skierowanych do różnych segmentów rynkowych, zyskuje na popularności i jest wdrażane w kolejnych drukarniach, przede wszystkim specjalizujących się w produkcji opakowań. Pionierem w zakresie użytkowania maszyny Varioman c:line przeznaczonej do drukowania i wykańczania opakowań kartonowych jest niemiecka firma GPD Foodpackaging, wchodząca w skład grupy medialnej Giesdorf. Dostarczone tu w 1. połowie br. rozwiązanie zakontraktowano z myślą o nisko- i średnionakładowej produkcji opakowań na produkty spożywcze, np. pizzę mrożoną. Film ilustrujący pracę maszyny można obejrzeć TUTAJ.
Rok 2022 był dla technologii Varioman przełomowy - mówi Jarosław Kotfis, Business Director odpowiedzialny w manroland Goss za polski rynek. Pierwsze maszyny skierowane na rynek opakowań trafiły do klientów, kolejne są na etapie budowy. Nasza propozycja, będąca atrakcyjną alternatywą dla fleksografii czy wklęsłodruku, spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem rynku, m.in. podczas targów K 2022, na których mieliśmy stoisko. Jednak to głos użytkowników zawsze wybrzmiewa najmocniej, a doświadczenia firmy GPD Foodpackaging pokazują, że mamy do czynienia z technologią, która może stać się game changerem na rynku opakowań.
Varioman to seria maszyn zaprojektowanych przez manroland Goss z myślą o obecnych wyzwaniach rynkowych: spadających nakładach, rosnących wymaganiach odnośnie jakości, presji cenowej, coraz wyższych kosztach surowcowych i energetycznych czy proekologicznych oczekiwaniach zleceniodawców i konsumentów, przy jednoczesnej konieczności zachowania wydajności i zyskowności przez drukarnie. W obliczu potrzeb rynkowych technika offsetowa stosowana w maszynach Varioman ma do zaoferowania wiele przewag, takich jak tanie formy drukowe, szybkie przezbrajanie czy bezrozpuszczalnikowe farby utwardzane wiązką elektronów. M.in. te zalety przekonały kierownictwo GPD Foodpackaging do inwestycji w model Varioman c:line, który była częścią wdrażanego tu projektu związanego z uruchomieniem produkcji opakowań kartonowych.
Dostarczona do zakładu w Rinteln w Dolnej Saksonii (Niemcy) przez manroland Goss maszyna składa się z odwijaka, pięciu offsetowych zespołów drukujących (wykorzystujących technologię zmiennego obwodu cylindra - od 508 do 914 mm), modułu fleksograficznego (dedykowanego uszlachetnianiu wstęgi), stacji utrwalania (wiązką elektronów), systemu inspekcji oraz rotacyjnego wykrojnika, gdzie opakowania są wytłaczane, bigowane i wykrawane. Konfiguracja ta pozwala na produkcję nawet 150 tys. opakowań kartonowych na godzinę - podkreśla Jarosław Kotfis - co według naszych szacunków czyni ją najbardziej wydajną linią do wytwarzania pudełek składanych w Europie. Warto dodać, że nasz niemiecki klient wdraża też drugi, niezmiernie istotny w kontekście bezpiecznych opakowań projekt, związany z zastosowaniem specjalnych proekologicznych powłok barierowych chroniących żywność, przy jednoczesnym zastosowaniu tektur pochodzących z recyklingu i częściowym wyeliminowaniu foli PE z całego procesu. Ta dywersyfikacja działań - produkcja opakowań i część związana z aplikowaniem powłok - potwierdza, że kierownictwo Giesdorf podeszło do całego przedsięwzięcia w przemyślany sposób.
Maksymalna szerokość druku w przypadku maszyny zakupionej przez GPD Foodpackaging wynosi 1290 mm. Oznacza to, że na wstędze mieszczą się obok siebie nawet cztery pudełka na pizzę (w których klient się specjalizuje) o formacie 260 x 260 mm plus klapy boczne. Uwzględniając prędkość maszyny sięgającą 400 m/min. i realizację całego procesu w trybie inline, daje to ogromną wydajność, na której klientowi zależało - kontynuuje Jarosław Kotfis.
Varioman c:line obsługuje podłoża papierowe i kartonowe o gramaturze od 200 do 500 g/m2, a maksymalna prędkość (400 m/min.) dotyczy zarówno procesu drukowania (w trybie CMYK + kolor specjalny), jak i sztancowania. Za maszyną drukującą zainstalowany został system rozdzielający wykrojone pudełka na osobne strumienie, układający je w stosy i paletyzujący.
Dodatkową korzyścią wynikającą z technologii zwojowego drukowania i rotacyjnego sztancowania jest możliwość wykorzystania bardziej ekonomicznie uzasadnionych podłoży w porównaniu do tych, jakie stosowane są w offsecie arkuszowym - kontynuuje Jarosław Kotfis.
W zależności od grubości materiału, w maszynie Varioman co 12-15 minut jest wymieniana rola o wadze ok. 2,5 tony. W efekcie na jednej linii produkcyjnej w skali roku można obsłużyć nawet 40 tys. ton podłoży.
Jak wynika z informacji zebranych przez manroland Goss, po zainicjowaniu projektu - co wiązało się przede wszystkim z produkcją opakowań na pizzę - firma GPD Foodpackaging z powodzeniem realizuje na maszynie Varioman także inne zlecenia z obszaru opakowań spożywczych. Można stwierdzić z przekonaniem, że pionierskie wdrożenie linii Varioman c:line zakończyło się sukcesem. Mamy nadzieję, że kolejne zakontraktowane maszyny, budowane obecnie w naszych zakładach w Augsburgu, przyniosą ich użytkownikom równie pozytywne doświadczenia. Wszystkich zainteresowanych bliższymi informacjami na temat serii Varioman, także w kontekście ich zastosowania do opakowań giętkich (wersja f:line) czy drukowania składek książkowych (wersja b:line), serdecznie zapraszamy do kontaktu - podsumowuje Jarosław Kotfis.
Opracowano na podstawie informacji firmy manroland Goss