Polska na europejskiej trasie kampanii Every Can Counts
2 Jun 2021 14:04

Z okazji Światowego Dnia Środowiska 5 czerwca w przestrzeni publicznej Wrocławia pojawią się animatorzy z kolorowymi plecakami, którzy będą zachęcać mieszkańców do recyklingu puszek po napojach. Specjalne plecaki posłużą animatorom do zbiórki puszek. Podczas wydarzenia przeprowadzona będzie również ankieta świadomości na temat recyklingu. Za udział w ankiecie i udzielenie odpowiedzi będzie można otrzymać niespodziankę. Akcja objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Wrocławia rozpocznie się o godzinie 16.00 na wrocławskim Rynku, skąd uczestnicy wyruszą w kierunku Wyspy Słodowej. Planowana godzina zakończenia happeningu to 21.00.

Wrocławska akcja jest częścią europejskiej kampanii European Recycling Tour 2021, przygotowanej przez inicjatywę „Every Can Counts” (Każda Puszka Cenna) z okazji Światowego Dnia Środowiska. Recykling to odpowiedź na znaczący wzrost odpadów spowodowany pandemią. Skoordynowana kampania będzie prowadzona jednocześnie w 19 rożnych lokalizacjach w 15 państwach. Animatorów ze specjalnymi plecakami do zbiórki puszek będzie można spotkać w Austrii, Czechach, Francji, Grecji, na Węgrzech, w Irlandii, Włoszech, Czarnogórze, Niderlandach, Rumunii, Serbii, Słowenii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i oczywiście Polsce.

European Recycling Tour ma przypomnieć konsumentom w całej Europie, że utrzymanie czystości w przestrzeni publicznej to nasza wspólna sprawa. Drobne codzienne czynności, takie jak właściwe segregowanie odpadów, pomagają nam wdrożyć zrównoważony styl życia. Po więcej informacji zapraszamy na Social Media wpisując #EuropeanRecyclingTour2021

Przebywanie na świeżym powietrzu pozwalała na chwilę ucieczki podczas pandemii. Teraz nasza kolej, aby uchronić miejsca w przestrzeni publicznej przed nadchodzącą „pandemią śmieci”, zjawiskiem, które ostatnio obserwujemy w skali globalnej. Światowy Dzień Środowiska to nie tylko świetna okazja, aby zainspirować ludzi do wrzucania pustych opakowań do odpowiedniego kosza. Jest to też zaproszenie do realizacji naszej wizji, w myśl której 100% aluminiowych puszek napojowych jest poddawane recyklingowi. Każda puszka, którą możemy poddać recyklingowi, oszczędza 95% energii i przybliża nas do osiągnięcia prawdziwej gospodarki obiegu zamkniętego – mówi David Van Heuverswyn, Dyrektor Every Can Counts w Europie.

W trakcie pandemii przestrzeń publiczna zyskała na znaczeniu, stając się miejscem relaksu, ćwiczeń i wytchnienia dla wielu z nas. Jednak rosnąca popularność spędzania czasu w przestrzeni publicznej jest związana z większą potrzebą edukacji na temat zagospodarowania odpadów w takich miejscach. Jak pokazują wyniki europejskiego badania ankietowego przeprowadzonego przez „Every Can Counts” w 2020 r., 90 proc. badanych Polaków deklaruje, że będąc w domu, zawsze lub zazwyczaj wrzuca opakowania po napojach do specjalnie przeznaczonego kosza. Poziom deklaracji spada do 49 proc., kiedy przebywamy w takich miejscach jak parki czy plaże. Zdecydowana większość z nas jako przyczynę niestosowania się do zasad selektywnej zbiórki podaje brak odpowiedniej infrastruktury, a dokładniej niewystarczającą liczbę przystosowanych pojemników w przestrzeni publicznej.

Prawidłowa segregacja i recykling przyczyniają się do mniejszego wykorzystania surowców naturalnych, energii oraz wytwarzania mniejszej ilości odpadów. W Polsce doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Poziom recyklingu napojowych puszek aluminiowych od kilku lat utrzymuje się na poziomie ok. 80 proc. Jednak choć chętnie i skutecznie segregujemy odpady w domach, wciąż mamy z tym problem w miejscach publicznych. Dlatego nasza akcja ma na celu uświadomienie znaczenia selektywnej zbiórki także poza domem. Teraz ma to szczególne znaczenie, ponieważ zaczyna się lato. Ładna pogoda i znoszenie pandemicznych obostrzeń zachęcają do zabawy na świeżym powietrzu. Pamiętajmy jednak, aby na koniec, nie tylko po sobie posprzątać, ale także zrobić to w sposób zgodny z zasadami selektywnej zbiórki” – dodaje Bartłomiej Wojdyło, wiceprzewodniczący Every Can Counts Europe oraz Członek Zarządu Fundacji RECAL.

Opracowano na podstawie informacji Fundacji RECAL