PPWR: równe zasady dla wszystkich!
1 mar 2024 10:33

Trzy niemieckie organizacje branżowe: Niemieckie Stowarzyszenie Przetwórców Tworzyw Sztucznych GKV, Niemieckie Stowarzyszenie Producentów Opakowań i Foli z Tworzyw Sztucznych IK oraz Stowarzyszenie Producentów Maszyn do Tworzyw Sztucznych i Gumy VDMA wysyłają wspólną wiadomość do decydentów w końcowej fazie ustalania treści PPWR. Jeśli PPWR ma przynieść korzyści gospodarce Unii Europejskiej oraz działać na rzecz ochrony klimatu - a wierzymy, że ma taki potencjał - to istnieje jeden fundamentalny wymóg: te same zasady dla wszystkich – piszą sygnatariusze. Dotyczy to zarówno ujednoliconych regulacji jednolitego rynku wewnętrznego, jak i wymogów neutralnych materiałowo, bez specjalnych zasad dla tworzyw sztucznych lub wyłączeń dla papieru.

W treści wspólnego dokumentu czytamy: Potrzebujemy wiążących i możliwych do wyegzekwowania barier w całej UE. Nawet jeśli może to ułatwić negocjowanie kompromisu, przeniesienie decyzji na państwa członkowskie będzie miało negatywny wpływ na nas wszystkich. Należy walczyć o ustandaryzowane i praktyczne rozwiązania na poziomie Unii Europejskiej. A jeśli nie jest to możliwe dla wszystkich kwestii w dostępnym, krótkim czasie, należy uregulować szczególnie krytyczne i dalekosiężne kwestie w kolejnym kroku. W końcu w UE może istnieć tylko jedna gospodarka o obiegu zamkniętym, a nie 27 różnych.

Dalej wspomniane organizacje podkreślają, że plastik jako materiał nie jest wysoko ceniony, również wówczas, gdy podejmowane są decyzje polityczne. Jako branża robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zademonstrować naszą transformację w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonego charakteru rozwiązań z tworzyw sztucznych. Tu i teraz apelujemy do Państwa, abyście nie pozwolili, aby Wasze decyzje były podejmowane w oparciu o przestarzałe uprzedzenia, również te dotyczące tworzyw sztucznych. Zrezygnujcie z ekologicznie nieuzasadnionych specjalnych zasad i wyjątków od zakazów, celów redukcji, wymagań dotyczących recyklingu, zawartości materiałów pochodzących z recyklingu i ponownego użycia.

Jako jeden z przykładów podają – krytykowany przez ekspertów – trend zastępowania łatwo poddających się recyklingowi opakowań z tworzyw sztucznych opakowaniami papierowymi pokrytymi warstwą tworzyw trudnych do odzysku. Cele w zakresie redukcji dla tworzyw sztucznych oraz wyłączenia dotyczące możliwości recyklingu lub wykorzystania recyklatów w kompozytach papierowych w PPWR jeszcze bardziej zachęciłyby do tego niepożądanego trendu na masową skalę. Nie może to leżeć w interesie użytkowników. Prosimy o wysłuchanie niezależnych ekspertów, w tym ekspertów z organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska!

Stwórzcie równe szanse, przy których materiały będą musiały przekonać do siebie swoimi właściwościami w uczciwej rywalizacji. Niech recykling, ochrona zasobów, redukcja emisji CO2 i weryfikowalne fakty staną się regułami gry, których wszyscy muszą przestrzegać. Dzięki PPWR macie szansę wprowadzić ważne zmiany w Unii Europejskiej jako strukturze gospodarczej i przestrzeni życiowej, jak również dla dla ochrony klimatu – brzmi konkluzja dokumentu.

Opracowano na podstawie informacji IK Industrievereinigung Kunststoffverpackungen e.V.