Proekologiczne partnerstwo L’Oréal i Veolia
13 gru 2021 13:34

Firma Veolia będzie dostarczać koncernowi L’Oréal zrecyklowane, certyfikowane tworzywa sztuczne nadające się do kontaktu z żywnością, które ten ostatni zamierza wykorzystywać do produkcji opakowań kosmetycznych i tym samym ograniczenia swego negatywnego wpływu na środowisko oraz wspierania modelu gospodarki obiegu zamkniętego.

Jak informuje Veolia, zrecyklowane tworzywo jest pozyskiwane z plastiku pochodzącego z opakowań pokonsumenckich, przede wszystkim zbutelek z tworzyw sztucznych, które są zbierane i przetwarzane z użyciem określonych metod zapewniających ich najwyższą czystość.
Veolia przekonuje, że opracowała technologię granulowania opartą na systemie eliminacji związków organicznych w celu uzyskania tworzywa sztucznego o wyższej jakości, które – jak twierdzi – zapewnia źródło plastiku o własnościach porównywalnych z tworzywem pierwotnym. Co więcej, ma ono spełniać wymagania przemysłu spożywczego i posiadać międzynarodowe certyfikaty, w tym Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).

Johann Bonnet, wiceprezes ds. rozwoju i strategicznych klientów w Veolia, komentuje: Jako globalny czempion ekotransformacji Veolia angażuje się w redukcję odpadów z plastiku i promowanie ekologii w przemyśle. Niezwykle cieszy nas możliwość wspierania firmy L'Oréal w osiąganiu przez nią celów zrównoważonego rozwoju, poprzez dostarczanie naszej wiedzy w kwestii odzysku surowców i recyklingu.

W 2020 r. firma L’Oréal zobowiązała, się że cały plastik zużywany przez nią do produkcji opakowań będzie trafiał do recyklingu – lub zostanie zastąpiony biotworzywami – nie później niż w 2030 r. Obie firmy twierdzą, że produkowanie opakowań na kosmetyki z tworzyw pochodzących z odzysku może ograniczyć emisje CO2 o 50-70% w porównaniu z konwencjonalnymi butelkami plastikowymi.

Jacques Playe, dyrektor ds. opakowań i rozwoju w L'Oréal, dodaje: Jesteśmy zadowoleni z nawiązania współpracy z Veolia w celu pozyskiwania najwyższej jakości tworzyw z recyklingu przeznaczonych na opakowania kosmetyczne, ponieważ dzielimy te same cele i wartości w kwestii zrównoważonego rozwoju. Współpraca będzie korzystna dla naszego programu zrównoważonego rozwoju „L'Oréal dla przyszłości” i pozwoli nam osiągnąć nasze cele na 2030 r. i znacząco ograniczyć negatywny wpływ naszych opakowań na środowisko.

Jesteśmy przekonani, że odniesiemy sukces w promowaniu GOZ, jeśli połączymy siły z partnerami-ekspertami dla wspólnego celu. Takie podejście można określić mianem pracy w rozszerzonym ekosystemie.

Inne działania L'Oréal w zakresie zrównoważonego rozwoju obejmują „pierwszą na świecie” butelkę wykonaną z przechwyconego i przetworzonego CO2 w procesie opracowanym przez firmy LanzaTech i Total, który pozwala stworzyć polietylen o własnościach identycznych z odpowiednikiem uzyskanym z paliw kopalnych. Firma współpracowała również z Albéa przy opracowaniu tubki na kosmetyki wykonanej z papieru i materiałów pochodzenia biologicznego, zaś Arcade Beauty opracowała ostatnio monomateriałowe opakowanie do uzupełniania niektórych szamponów marki Elvive.

Opracowano na podstawie informacji firmy L'Oréal