Rozwiązania Grupy Utz dla branży farmaceutycznej
13 Jun 2024 14:22

Grupa Utz jest globalnie działającym producentem rozwiązań w zakresie opracowywania, produkcji i dystrybucji plastikowych systemów opakowań wielokrotnego użytku do transportu, magazynowania i intralogistyki, a także części technicznych do zastosowań profesjonalnych. Wizją Utz jest być wiodącym producentem pojemników plastikowych, palet i części technicznych wykonanych z tworzyw sztucznych nadających się do recyklingu.

Firma należy do czołówki producentów trwałych, bezpiecznych i higienicznych rozwiązań opakowaniowych, które spełniają wymagania branży farmaceutycznej oraz branży spożywczej dla bardzo różnych produktów, w tym leków i materiałów medycznych. Jedna z największych firm farmaceutycznych w USA, planując automatyzację produkcji, zaprosiła specjalistów z grupy Utz do opracowania skutecznego rozwiązania.

Zespół stanął przed wyzwaniem zapewnienia bezpiecznego transportu dla fiolek ze szkła klasy medycznej, które były produkowane i wysyłane do napełnienia i montażu w innych miejscach fabryki. Bez odpowiedniej ochrony fiolek wiele z nich pękało podczas transportu, powodując wzrost kosztów uszkodzeń i wad.

Kiedy rozpoczęto prace nad projektem, zidentyfikowano dwa istotne wymagania. Po pierwsze, szklane fiolki musiały być odpowiednio zabezpieczone przed pęknięciem podczas transportu, wliczając możliwość upuszczenia pudełka fiolek w dowolnym momencie. Jednocześnie rozwiązanie musiało być zgodne z jednokierunkowym łańcuchem dostaw i łatwe w stosowaniu dla użytkownika końcowego.

Inżynierowie z grupy Utz stworzyli termoformowaną tacę, która spełniła wszystkie powyższe wymagania. Taca zaprojektowana została w konstrukcji ramowej, co pozwoliło klientowi dopasowywać wkładki różnych rozmiarów w przyszłości. Fiolki dobrze przylegały do gniazd i nie poruszały się podczas transportu. Dokładne, precyzyjne odstępy zapewniane przez tacę i jej właściwości procesowe miały kluczowe znaczenie dla zapewnienia skutecznej ochrony fiolek. Podczas procesu projektowania zespół stworzył i przetestował trzy warianty rozwiązań i sprawdził, który najlepiej spełnia wszystkie wymagania, w tym możliwość cyrkulacji powietrza przez powierzchnie tac, gdy są ułożone w stos, oraz pracę czujników wykrywających wady na zautomatyzowanej linii produkcyjnej.

W fazie testów nasz zespół przeszedł trzy iteracje projektu, dokonując niezbędnych modyfikacji, począwszy od zmian kolorów po dodatkowe podpory ścian. Te dostosowania zapewniły producentowi farmaceutycznemu lepszą skuteczność w procesach wewnętrznych – mówi projektant z Grupy Utz.

Opracowano na podstawie informacji Grupy Utz