Rozwiązanie Actis dla linii Sidel Matrix Combi na Brau Beviale 2016
15 lis 2016 19:49

brau-beviale-sidel-event_aJak ogłosiła firma Sidel, system powłok plazmowych Actis (Amorphous Carbon Treatment on Internal Surface — ang. obróbka powierzchni wewnętrznej węglem amorficznym), który wydłuża okres przechowywania napojów w butelkach PET, jest już dostępny dla najnowszej generacji modułowych urządzeń Sidel Matrix Combi. Podczas targów Brau Beviale 2016 technologia barierowa była jednym z kluczowych punktów programu prezentacji odbywających się na stoisku firmy.

Największą uwagę na targach — będących w skali Europy jedną z najważniejszych platform dla innowacji w dziedzinie produkcji napojów — firma Sidel poświęciła bezalkoholowym napojom gazowanym (BNG). Kategoria ta wiąże się z unikalnymi wyzwaniami w zakresie pakowania, a jednym z nich jest potrzeba redukowania strat dwutlenku węgla, w szczególności w związku z rosnącą popularnością mniejszych i lżejszych butelek. Im mniejszy i lżejszy jest pojemnik, tym większy staje się problem krótszego okresu przechowywania. Wzrost kategorii BNG na rynku jest w 75% zasługą jednoporcjowych opakowań PET. Właśnie dlatego przewiduje się, że technologie barierowe, takie jak Actis, będą coraz powszechniej stosowane przy rozlewie tego typu napojów.

Sidel Actis to cienka warstwa silnie uwodornionego węgla nanoszona na wnętrza butelek PET. Jest to powłoka plazmowa, która wydłuża okres przechowywania napoju, oferując przy tym możliwość zmniejszenia masy opakowań.

Podczas targów Brau Beviale firma Sidel ogłosiła rozszerzenie oferty Actis na platformę Sidel Matrix — najnowszy format modułowy w asortymencie Sidel, który zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i spójności w obrębie całej linii. Propozycja ta uwzględnia system Sidel Matrix Combi, co oznacza, że technologia barierowa jest teraz dostępna w konfiguracji zintegrowanej, mogącej obejmować rozdmuchiwanie i powlekanie lub rozdmuchiwanie, powlekanie i napełnianie w jednym unikalnym i bezpiecznym środowisku. Rozwiązanie Combi Actis może być integrowane z liniami rozlewniczymi lub liniami wyrobu pustych butelek. Rezygnując z przenośników pośrednich, klienci zyskują wszystkie zalety, jakie firma Sidel zdołała wypracować przez lata rozwoju, w tym niezawodność produkcyjną, bezpieczeństwo butelek, kompatybilność z lekkimi pojemnikami, kompaktową konstrukcję maszyny oraz łatwą obsługę.

W połączeniu z Sidel Matrix technologia Actis może nawet trzykrotnie wydłużyć okres przechowywania w zależności od zastosowanych ulepszeń zmniejszających masę butelki, oferując przy tym niezawodność procesu i dłuższą nieprzerwaną pracę całej linii produkcyjnej. Dzięki wyjątkowo łatwemu dostępowi moduły powlekające oferują większą elastyczność oraz łatwość przezbrajania, a także możliwość przeprowadzania konserwacji poza linią, bez przerywania jej pracy. Rozwiązanie Sidel Actis zostało zoptymalizowane pod kątem butelek o średnicy do 78 mm, a typowa wydajność wynosi 40 000 butelek na godzinę.

Damien Fournier, dyrektor Sidel ds. kategorii BNG oraz specjalista z zakresu rozwiązania Actis, wyjaśnia: „Wśród dostępnych technologii barierowych system powłok Actis wyróżnia się na tle innych procesów, takich jak wtryskiwanie wielowarstwowe czy mieszanki tworzyw (chemiczne dodatki poprawiające właściwości PET), pod względem kosztu materiałów oraz możliwości zmniejszania masy i recyklingu. Proces Actis jest również prostszy i mniej kosztowny od innych technologii powlekania, ponieważ wykorzystuje powszechnie dostępny na rynku acetylen i nie wymaga złożonych koncentratów ani receptur. Częstotliwość przeglądów oraz czas potrzebny na konserwację są zbliżone do wymogów standardowej linii rozlewniczej”.

Pozostając przy tematyce bezalkoholowych napojów gazowanych, firma Sidel wykorzystała targi Brau Beviale do omówienia swoich najnowszych osiągnięć w dziedzinie rozwiązań dla kompletnych linii rozlewu BNG. Różnorodność, elastyczność i efektywność kosztowa są niezwykle istotne dla osiągnięcia sukcesu w tym sektorze rynku. Za sprawą Sidel Matrix firma Sidel wyznacza nowe standardy w dziedzinie sprawności pojedynczego systemu, zapewniając większy potencjał w czterech kluczowych obszarach: elastyczności, bezpieczeństwa produktu, wydajności produkcyjnej i mniejszego zużycia surowców.

Oprócz prezentowania innowacji w zakresie urządzeń i technologii firma przekonywała odwiedzających do zalet Sidel Services — kompletnego portfolio usług pomagających producentom zwiększać wartość produkcji napojów, obniżać zużycie energii i optymalizować wydajność oraz zrównoważony charakter produkcji.

Źródło: Sidel