Sidel wprowadza Cermex EvoPack
7 Jun 2021 11:21

Zmieniające się preferencje konsumentów, wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju, jak również rosnąca potrzeba dostosowywania opakowań o wartości dodanej oraz nowych jednostek sprzedażowych lub wysyłkowych, zmuszają producentów do odpowiedniego dostosowywania modeli produkcji i łańcuchów dostaw pod tym kątem.

Producenci żywności, artykułów gospodarstwa domowego i środków higieny osobistej (FHPC – Food, Home and Personal Care) chcą iść w kierunku koncepcji lean oraz bardziej przyjaznej dla środowiska filozofii opakowań wtórnych poprzez wprowadzanie zmian dotyczących obecnie stosowanych przez nich rozwiązań w zakresie przepakowywania. Dotychczasowe rozwiązania generują znaczne koszty, a także skutki uboczne mające wpływ na jakość i zrównoważony rozwój. Mniejsze lub większe liczby produktów w opakowaniach zbiorczych mogą zminimalizować te skutki dzięki zarządzaniu, przechowywaniu i wysyłce produktów w odpowiednich ilościach dzięki dużo większej łatwości i elastyczności, pozwalając na dopasowanie się do przyszłych potrzeb sprzedaży detalicznej. Aby móc sprostać zapotrzebowaniu na skrajne ilości produktów w opakowaniach zbiorczych, jednocześnie mając do czynienia ze standardowymi formatami wysokowydajnymi, firma Sidel wprowadza na rynek Cermex EvoPack – wysoce elastyczną platformę do pakowania stworzoną dla Przemysłu 4.0, przeznaczoną dla niestandardowych opakowań w półfabrykatach typu wrap-around, na tacach, oraz dla gotowych opakowań sklepowych (SRP – Shelf Ready Packaging).

Konsumenci stają się coraz bardziej wymagający w swoich indywidualnych potrzebach zakupowych, chcąc robić zakupy w wygodny sposób, w dowolnym czasie i miejscu. Odzwierciedla to nie tylko trwający obecnie boom w handlu elektronicznym, ale można to również dostrzec w odradzaniu się mniejszych miejskich sklepów, gdyż najwięksi detaliści powracają do centrów miast, aby zapewnić łatwy dostęp do artykułów codziennej potrzeby.

Niektóre podkategorie FHPC lub gracze czasami mają potrzebę dopasowania do potrzeb klienta do 40% swojego wolumenu produkcji. Do tej pory najczęstszym sposobem, w jaki producenci podchodzili do tych wymagań, było wykorzystanie ręcznego przepakowywania – mówi Didier Saussereau, Kierownik ds. Pakowania Produktu w firmie Sidel.

Ograniczanie czynności związanych z przepakowywaniem i przewidywanie przyszłych potrzeb w zakresie sprzedaży detalicznej

Czynności związane z przepakowywaniem generują koszty nie tylko ze względu na dodatkowo zużywany materiał opakowaniowy, ale także przez nadplanowe prace ręczne, które obecnie przekraczają dopuszczalne limity w zakresie konkurencyjności i marż producentów. Związane z tym odpady środowiskowe sprawiają, że przepakowywanie jest jeszcze mniej zrównoważone. Oprócz tego dodatkowa obsługa podczas przepakowywania może potencjalnie powodować zadrapania lub zarysowania na produktach.

W celu zminimalizowania potrzeby przepakowywania oraz jego uproszczenia dostrzegamy rosnącą potrzebę pakowania mniejszej liczby produktów do opakowań zbiorczych, co pomaga producentom ograniczyć liczbę produktów w przeliczeniu na jednostkę wysyłkową do żądanych partii dwóch, trzech lub czterech produktów. Daje to możliwość łatwiejszego i bardziej elastycznego zarządzania, przechowywania i wysyłania produktów w przypadku dalszego przetwarzania w centrach dystrybucji lub w ramach przygotowywania zamówień w handlu elektronicznym – komentuje Didier. Jednocześnie utrzyma się popyt na złożone konfiguracje produktów i nadal będzie to wymagało ręcznych czynności związanych z przepakowywaniem. Dzięki możliwościom technicznym początku łańcucha dostaw w zakresie dostarczania większej liczby produktów w opakowaniach zbiorczych, producenci mogą wysyłać taką samą ilość produktów przy mniejszej liczbie niepotrzebnie zużywanych opakowań wtórnych.

Obecna możliwość produkowania opakowań zbiorczych zawierających zarówno małe grupy, jak i duże partie produktów pomoże im lepiej przewidywać trendy i dostosowywać się do nowych kanałów, o ile tradycyjne duże wolumeny produkcyjne standardowych formatów będą nadal obsługiwane w ramach tej samej linii produkcyjnej i tego samego rozwiązania dla pakowania – dodaje Didier.

Bezprecedensowy zakres rozmiarów opakowań wtórnych i duża prędkość, a wszystko w tym samym kompaktowym urządzeniu

Cermex EvoPack oferuje bezprecedensowy zakres rozmiarów opakowań wtórnych w celu obsługi zmniejszonej liczby produktów w opakowaniach zbiorczych, zawierających tylko dwa, trzy lub cztery produkty, a także bardzo duże skrzynie transportowe z ponad 24 pojemnikami przeznaczonymi do przepakowania, jednocześnie będąc w stanie obsługiwać standardowe formaty opakowań zbiorczych o dużych wolumenach. Dzięki swoim elastycznym i pozwalającym na obsługę skrajnych ilości produktów w opakowaniach zbiorczych możliwościom, platforma ta może pomóc producentom przywrócić marżę przemysłową dzięki znacznym oszczędnościom kosztów w zakresie wykorzystania materiałów, sprzętu i energii. Ponadto z pewnością znacznie przyczyni się do osiągnięcia przez nich celów związanych ze zmniejszeniem śladu węglowego i zrównoważonym rozwojem – dodaje Didier.

Zapewniając wysoką prędkość – do 60 skrzynek na minutę przy zajmowanej powierzchni mniejszej niż 30 metrów kwadratowych – Cermex EvoPack oferuje szybkie i powtarzalne zmiany formatu, na które potrzeba zaledwie 5 minut przy zmianie liczby produktów w opakowaniu zbiorczym, i do 15 minut w przypadku zmiany zarówno formatu butelki, jak i opakowania.

Naszym celem było również ułatwienie obsługi i konserwacji sprzętu, dlatego zaprojektowaliśmy Cermex EvoPack wykorzystując najnowsze technologie Przemysłu 4.0, aby wspomóc operatorów i zespoły konserwujące w ich codziennej pracy – podsumowuje Didier.

Opracowano na podstawie informacji firmy Sidel