Siegwerk i partnerzy pracują nad odbarwianiem tworzyw sztucznych
13 lut 2023 11:41

Firma Siegwerk, niemiecki startup Wildplastic i Uniwersytet Technicznym w Hamburgu (TU Hamburg), które połączyły swoje siły w ramach partnerstwa, poinformowały o zakończonej sukcesem próbie odbarwienia (ang. deinking) odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, zanim trafią one do recyklingu i procesów wytłaczania.
Według Siegwerk tylko około 9% ogółu plastików produkowanych na świecie jest poddanych procesom recyklingu, a 12% kończy na wysypiskach śmieci. Uważa się, że pozostałe 79% trafia do środowiska i rozpada się na mikroplastiki, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia ludzi.

Siegwerk przekonuje, że należy udoskonalić procesy recyklingu i tym samym zwiększyć ilość przetwarzanych w ich trakcie opakowań. Odbarwianie przed regranulacją ma zapobiec zanieczyszczeniu recyklatu przez farby używane do drukowania i utrzymać plastik w strumieniu recyklingu przez dłuższy czas.
Start-up Wildplastic zbiera „dziki” plastik z plaż, wysypisk śmieci i nielegalnych składowisk; jest on następnie transportowany do firmy partnerskiej zajmującej się recyklingiem, która myje, topi i przetwarza plastik na granulat dla kolejnego partnera, wykorzystującego odzyskane tworzywo jako substytut pierwotnego plastiku. Obecnie firma skupia się na zwiększaniu popytu na LDPE – polietylenu o dużej gęstości stosowanego na przykład w foliach bąbelkowych i niektórych rodzajach opakowań do żywności - i działaniach na rzecz zwiększania wskaźników zbiórki.

Siegwerk wspiera te działania, udostępniając swoją wiedzę i doświadczenie w zakresie procesów odbarwiania z myślą o produkcji nieskażonych recyklatów. Przedsiębiorstwo wyjaśnia, że farby, które nie zostają usunięte w procesach de-inkingu, ulegają degradacji w trakcie recyklingu i w efekcie zanieczyszczają recyklat, a dodatkowo przyczyniają się do jego niepożądanego zabarwienia i nieprzyjemnych woni. Przekonuje też, że nawet częściowe usunięcie farb z tworzyw sztucznych znacząco zwiększa szanse recyklingu tworzyw.

Celem wspomnianego partnerstwa jest zademonstrowanie znaczenia międzysektorowej współpracy na drodze ku zrównoważonemu rozwojowi.

Rozpoczęliśmy wspólne z Wildplastic badania nad odbarwianiem plastikowych odpadów pokonsumenckich jakiś rok temu – powiedział Jinyang Guo z Institute of Circular Resource Engineering and Management (CREM) na TU Hamburg podczas spotkania inaugurującego partnerstwo w listopadzie 2022 r. Dla nas jako uniwersytetu technicznego ważne jest prowadzenie istotnych badań odpowiadających na rzeczywiste światowe problemy.

Przy okazji tego projektu dowiedzieliśmy się, że udana gospodarka obiegu zamkniętego działa tylko dzięki utrzymaniu motywacji wszystkich zaangażowanych stron. Siegwerk jako producent farb drukarskich może odegrać w tym kontekście ważną rolę, ponieważ wnosi perspektywę producenta do rozwiązania problemu.

Współpraca z naszymi partnerami z Wildplastic oraz Uniwersytetem w Hamburgu nad tym problemem była przyjemnością – podkreślił Ingo Fehr, starszy manedżer ds. projektu w Siegwerk. Łączy nas siła wspólnej postawy „da się”.

Naukowa perspektywa i sumienność wniesione przez Jinyang pomaga nam zachować oparte na faktach i obiektywne podejście, nie tylko przy okazji projektowania eksperymentów, ale także w trakcie interpretacji ich wyników. Wildplastic ma ambicje skorzystania z procesów odbarwiania w swej działalności recyklingowej w najbliższych kilku miesiącach, więc wnosi przemysłową perspektywę.

Rozpoczęliśmy współpracę z Jinyang i Uniwersytetem około rok temu, ponieważ byliśmy bardzo zainteresowani znalezieniem rozwiązania specyficznych wymagań związanych z myciem trudnych materiałów foliowych z pokonsumenckich tworzyw sztucznych - powiedział Dieter Gottschalk, współzałożyciel Wildplastic. Od pierwszego dnia pracowaliśmy wspólnie w otwarty i zorientowany na znajdowanie rozwiązań sposób, dzieląc tę samą pasję. Wszystko polega na zebraniu odpowiednich ludzi, dlatego jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że możemy podzielić się naszymi wynikami i rozszerzyć naszą współpracę z zespołem w Siegwerk.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Packaging Europe