Firma Siegwerk, jeden z wiodących globalnych dostawców farb do druku i lakierów do uszlachetniania opakowań, w pierwszym kwartale 2021 roku przyłączył się do dwóch ważnych inicjatyw promujących obieg zamknięty opakowań. W ten sposób firma konsekwentnie realizuje swój strategiczny cel, by stać się przedsiębiorstwem dostarczającym opakowania zgodne z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego.
Pierwsza inicjatywa, 4evergreen, jest międzybranżowym sojuszem, którego członkowie reprezentują pełen łańcuch wartości opakowań i którego celem jest optymalizacja obiegu zamkniętego opakowań z celulozy oraz ograniczenia ich wpływu na klimat. 4evergreen dąży do podniesienia do 90% całkowitego wskaźnika recyklingu opakowań na bazie włókien nie później niż w 2030.
Cel ten ma zostać osiągnięty dzięki inicjatywom i działaniom różnych grup roboczych złożonych z członków 4evergreen, które skupiają się na zróżnicowanych aspektach zbiórki, sortowania i recyklingu, jak również na projektowaniu opakowań na bazie włókien zgodnych z ideą GOZ.
Rosnące ilości odpadów i zaostrzające się przepisy zwiększają zapotrzebowanie na opakowania nadające się do recyklingu. Siegwerk zdecydowanie popiera cel 4evergreen, jakim jest dalsze zwiększanie stopnia recyklingu opakowań na bazie włókien. Siegwerk angażuje się w zwiększanie cyrkularności opakowań i jesteśmy podekscytowani możliwością uczestniczenia w realizacji celów 4evergreen - powiedział dr Daniel Drochner, dyrektor ds. technologii w dziale biznesowym Produktów Tytoniowych.
Druga ze wspomnianych inicjatyw, CosPaTox, to projekt UE zmierzający do ustanowienia standardów jakości dla pokonsumenckich recyklatów plastikowych nie przeznaczonych do kontaktu z żywnością, otrzymanych z wymieszanych strumieni wsadowych.
Przeszkodą we wprowadzaniu tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu do opakowań towarów konsumpcyjnych jest niedostatek jakościowo akceptowalnych surowców wtórnych. Chociaż w wielu krajach Unii Europejskiej zebrano i przetworzono już dość duże ilości odpadów pokonsumenckich nadających się do ogólnego wykorzystania, to nie spełniają one wymagań prawnych dotyczących bezpieczeństwa żywności.
Umożliwienie stosowania pochodzących z recyklingu tworzyw sztucznych nieprzeznaczonych do kontaktu z żywnością w opakowaniach kosmetyków lub środków czystości jest ważnym elementem realizacji zasad GOZ w łańcuchu wartości. W celu rozwiązania tego problemu inicjatywa CosPaTox pracuje nad opracowaniem nowych definicji jakości.
W zakres projektu wchodzą następujące rozwiązania:
- dla produktów kosmetycznych typu „leave-on” (niespłukiwalnych);
- dla produktów kosmetycznych typu „rinse-off” (spłukiwalnych);
- dla detergentów i innych produktów do użytku domowego oraz utrzymania higieny.
Celem projektu, oprócz określenia bezpiecznych pod względem toksykologicznym poziomów progowych, jest stworzenie zharmonizowanej metodologii badań analitycznych, która będzie mogła być szybko i niezawodnie stosowana w zakładach zajmujących się recyklingiem.
Siegwerk dołącza do grona największych europejskich właścicieli marek z branży kosmetycznej, higienicznej, detergentów i środków czystości, a także firm zajmujących się recyklingiem, producentów i przetwórców tworzyw sztucznych, którzy przystąpili do konsorcjum.
Udział różnych interesariuszy w kompletnym łańcuchu wartości jest warunkiem niezbędnym dla uzyskania wysokiego poziomu zaangażowania. Koniec końców norma przyczyni się do realizacji obiegu zamkniętego uwzględniającego kwestie bezpieczeństwa konsumentów - powiedział dr Evert Delbanco, dyrektor ds. Bezpieczeństwa Żywności i Toksykologii.
Obie inicjatywy, choć różniące się między sobą, stanowią bezpośrednie odzwierciedlenie holistycznego podejścia Siegwerk do kwestii tworzenia systemu opakowań o charakterze cyrkularnym. Po pierwsze nie chodzi o opozycję papier kontra plastik, ale o znalezienie najlepszego rozwiązania opakowaniowego w sytuacji, gdy mamy do czynienia z gospodarką obiegu zamkniętego. Po drugie chodzi o zaspokojenie konkretnych potrzeb w obecnie funkcjonującym systemie, takich jak zasypanie luki w standardach jakości recyklatów - powiedziała Alina Marm, szefowa Centrum Gospodarki Obiegu Zamkniętego (Circular Economy Hub) firmy Siegwerk.
Opracowano na podstawie informacji firmy Siegwerk