Redukcja emisji dwutlenku węgla, promowanie wykorzystania źródeł odnawialnych i przeciwdziałanie zmianom klimatu – oto trzy aktualne cele firmy SIG Combibloc z zakresu środowiska i zrównoważonego rozwoju. Producent opakowań tekturowych i maszyn napełniających ogłosił na początku 2017 r. osiągnięcie ważnego celu swej działalności: począwszy od stycznia br. jego wszystkie oddziały w Europie, Ameryce Południowej, Chinach i regionie Azji i Pacyfiku będą zasilane w 100% tzw. „zieloną" energią. Termin oznacza, że do ich produkcji wykorzystywane są wyłącznie źródła odnawialne (certyfikowane): wiatr, słońce, woda, biomasa i biogaz.
W Europie i Ameryce energię odnawialną można pozyskać na wolnym rynku. W Azji SIG odbiera ją od lokalnych dostawców, posiadających certyfikat renomowanego standardu „GoldPower”. Należą do nich m.in. wytwórnie biogazu w Tajlandii, w których metan pozyskiwany ze ścieków jest wyodrębniany i przetwarzany na elektryczność. Na wykorzystaniu przyjaznych dla środowiska generatorów prądu korzystają również lokalni mieszkańcy którzy oddychają czystszym powietrzem, używają wody lepszej jakości, a także zyskują zatrudnienie i możliwości rozwoju.
„W Azji pozyskiwanie zielonej energii ze źródeł o udowodnionym pochodzeniu jest dużym osiągnięciem, bo jest ich bardzo mało i dotychczas były kupowane niemal wyłącznie przez wielkie międzynarodowe firmy” - powiedział Arnold Schuhwerk, który jako Global Category Manager jest odpowiedzialny za dostawy energii dla SIG Combibloc. „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się osiągnąć ten cel w tak krótkim czasie.”
Obecnie w kilku azjatyckich lokalizacjach firmy prowadzone są tzw. studia wykonalności, które mają oszacować, czy opłacalna – z ekologicznego i ekonomicznego punktu widzenia - jest budowa przez SIG Combibloc własnych elektrowni słonecznych.
SIG Combibloc to jeden z czołowych światowych dostawców opakowań tekturowych oraz maszyn napełniających dla sektorów napojowego i spożywczego. W 2015 r. firma zanotowała obroty w wysokości 1.720 mln euro, zatrudniając ok. 5 tys. pracowników.
Na podstawie informacji SIG Combibloc opracował TK