Smurfit Kappa wycofuje się z Rosji
4 kwi 2022 11:33

Rosyjska napaść na Ukrainę skłoniła wiele firm działających w branży opakowaniowej do zerwania kontaktów biznesowych z agresorem. Jedną z ostatnich – po kilku tygodniach „strategicznego milczenia” na temat swych interesów w Rosji – jest Smurfit Kappa, która poinformowała właśnie o całkowitym wycofaniu się z tamtejszego rynku.

Firma zaprzestała produkcji w swych czterech rosyjskich zakładach wytwarzających opakowania z tektury falistej i opakowania na wino typu „bag in box”, wstrzymując import i blokując eksport. Smurfit Kappa podkreśliła, że udział rosyjskich fabryk w sprzedaży koncernu nie przekracza 1%. Poinformowała również o własnym wsparciu dla organizacji Czerwony Krzyż w działaniach na rzecz rozwiązania kryzysu humanitarnego na Ukrainie.

W zbiórkę funduszy pomocowych oraz artykułów pierwszej potrzeby dla poszkodowanych Ukraińców, takich jak odzież, żywność czy środki czystości, włączają się kolejne firmy z branży druku. Wśród nich J&A International, dostawca termonadruków i oznakowań bezpieczeństwa, która przyłączyła się do programu, w ramach którego wszystkie zyski zapisane na koncie przedsiębiorstwa w cztery piątki marca zostały przekazane organizacji Work for Ukraine. W pomoc zaangażowała się również brytyjska drukarnia Potts Print, która wydała książeczkę dla dzieci zatytułowaną „Kto jest Twoim sąsiadem?”; zyski z jej sprzedaży w wysokości 10 tys. funtów mają trafić do mieszkańców Ukrainy.

Warto wspomnieć, że Ukraiński Instytut Książki reprezentujący lokalnych wydawców poszukuje drukarzy spoza Ukrainy, którzy chcieliby drukować książeczki dla dzieci uchodźców. Instytut pozostaje w stałym kontakcie z drukarniami z Litwy i Polski i przygotował już pierwszą publikację, którą wydrukowano w 1 tys. egzemplarzy.

W samej Rosji rząd zniósł cła na papier i tekturę wykorzystywane w produkcji opakowań na żywność i wyroby farmaceutyczne. Dotyczy to pudełek składanych, papieru i kartonów typu kraft, rolek folii samoprzylepnych i giętkich folii opakowaniowych. Wyłączenie będzie obowiązywać przez sześć miesięcy. W 2021 r. na rynku rosyjskim zużyto 100 tys. ton wspomnianych materiałów, z tego 90% pochodzących z eksportu z krajów UE.

O ile dotychczas ofiarami rosyjskich bombardowań i ataków padały ukraińskie drukarnie, straty materialne w tym obszarze zaczęła ponosić również Rosja. W wyniku nalotu ukraińskich helikopterów na magazyn ropy w Biełgorodzie w pobliżu granicy uszkodzona została również drukarnia Konstanta w Severnyi. Drukarnia straciła okna, dostęp do energii, a część parku maszynowego uległa uszkodzeniu. Na szczęście obyło się bez ofiar cywilnych.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Print Business