Najnowsze dane, opracowane na potrzeby zestawienia „Plastics Recycling Industry Figures 2023”, wskazują na spowolnienie tempa rozwoju europejskich instalacji do recyklingu tworzyw sztucznych. W 2023 r. łączna zdolność produkcyjna w krajach UE-27+3 wyniosła 13,2 mln ton, co oznacza wzrost o zaledwie 6% rok do roku, a tym samym najniższy poziom od 2017 r. Przez poprzednie 5 lat moce produkcyjne podwoiły się przy średnim wzroście o 17%, co odzwierciedla obecny gwałtowny spadek.
Wyzwania stojące przed unijnym sektorem recyklingu tworzyw sztucznych w 2022 r. znalazły potwierdzenie w najnowszych danych za 2023 r. - powiedział Ton Emans, prezes Plastics Recyclers Europe. Dodał: Ponadto inwestycje spadły o połowę, do zaledwie 500 mln euro w 2023 r., w porównaniu do 1 mld euro, który został zainwestowany w 2022 r.
Analiza danych liczbowych wskazuje, że najwyższa ogólna zdolność przetwórstwa dotyczy folii poliolefinowych, a następnie PET i sztywnych poliolefin – łącznie wykorzystują one ponad trzy czwarte całkowitej zdolności przetwórczej w Europie. Na poziomie krajowym Niemcy posiadają największy potencjał recyklingu tworzyw sztucznych na kontynencie (2-2,5 mln ton), a następnie Hiszpania z około 2 milionami ton.
Te nowe dane pokazują ogólne spowolnienie działalności firm recyklingowych, budząc obawy co do możliwości osiągnięcia celów UE w zakresie odzysku i zawartości materiałów pochodzących z recyklingu. Do głównych przyczyn tej sytuacji należą wyższe koszty produkcji i energii dla europejskich firm, brak popytu na tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu w UE oraz wzrost importu pierwotnych i pochodzących z recyklingu tworzyw sztucznych spoza Unii Europejskiej - które często nie są zweryfikowane i w odróżnieniu od recyklatu z UE nie spełniają wymogów jakości.
Plastics Recyclers Europe wzywa państwa członkowskie i instytucje europejskie do podjęcia natychmiastowych działań i egzekwowania istniejących przepisów w celu zapewnienia konkurencyjności przemysłu UE i zapewnienia wzrostu możliwości recyklingu tworzyw sztucznych.
Opracowano na podstawie informacji Plastics Recyclers Europe