Pochodząca z Ukrainy firma startupowa Releaf Paper odkryła nowy sposób produkcji masy celulozowej i papieru - z opadłych liści. To całkiem oczywiste, że papier może być wytwarzany z liści, ponieważ liść jest częścią drzewa, głównego materiału do produkcji papieru – tłumaczy Releaf Paper.
Releaf Paper została założona w 2021 r. przez 20-letniego wówczas Ukraińca Walentyna Freczkę, a po inwazji Rosji na Ukrainę przeniosła się w 2022 r. do Francji. Firma niedawno rozpoczęła produkcję w nowym zakładzie produkcyjnym pod Paryżem, po uzyskaniu finansowania z Unii Europejskiej.
Wiadomo, że globalna utrata drzew przyspiesza zmiany klimatyczne, zwiększając poziom zanieczyszczenia powietrza, powodując utratę różnorodności biologicznej i zakłócając obieg wody. Globalne ocieplenie prowadzi również do takich problemów, jak erozja gleby i zmniejszona dostępność słodkiej wody. Zwiększa też koszty rozwiązywania problemów środowiskowych, takich jak powodzie.
Startup Releaf Paper wykorzystuje autorską technologię do przetwarzania opadłych liści w zrównoważony papier bez użycia siarczanów, siarczynów i chloru. Liście poddawane są dokładnemu czyszczeniu i obróbce chemiczno-mechanicznej obejmującej mielenie i zmiękczanie za pomocą wysokiego ciśnienia i pary. Proces ten skutecznie izoluje włókna, dając pulpę podobną do pulpy drzewnej, która jest następnie łączona z bio-wypełniaczami w celu stworzenia rolek papieru do różnych produktów, takich jak torby papierowe, karton i pudełka z tektury falistej.
Firma pozyskuje liście od władz miejskich i wykorzystuje je do produkcji biodegradowalnych i nadających się do recyklingu produktów papierowych. Jest to wygodny i opłacalny sposób zarządzania odpadami organicznymi na obszarach miejskich, ochrony drzew, unikania emisji gazów cieplarnianych generowanych podczas rozkładu liści i oferowania przyjaznych dla środowiska alternatywnych opakowań w celu zmniejszenia ilości odpadów. Releaf Paper może wyprodukować tonę celulozy z 2,3 tony opadłych liści, co stanowi taką ilość celulozy, jaką można pozyskać z 17 ściętych drzew.
Firma, z biurami w Paryżu i Kijowie, przetwarza również niektóre odpady na nawóz, który jest potem wykorzystywany w miastach do nawożenia terenów zielonych.
Opracowano na podstawie informacji Europejskiego Urzędu Patentowego