Strategiczne partnerstwo zmienia recykling folii wielowarstwowych
20 Jun 2022 14:00

Wielowarstwowe opakowania na bazie politereftalanu etylenu (PET) mogą mieć świetlaną i zrównoważoną przyszłość, uważają cztery wiodące europejskie firmy technologiczne, które zawiązały partnerstwo w tym zakresie. Ich model recyklingu w obiegu zamkniętym wywołuje nowe dyskusje na temat roli, jaką wielowarstwowe opakowania na bazie PET będą odgrywać w przyszłości przemysłu opakowaniowego.

Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Zielonego Ładu do 2030 r. wszystkie opakowania muszą nadawać się do powtórnego wykorzystania lub recyklingu – co będzie szczególnym wyzwaniem w przypadku opakowań wielowarstwowych, bowiem warstwy należy rozdzielić przed skierowaniem ich do strumieni recyklingu. To jednak może się wkrótce zmienić. Działająca w Europie firma recyklingowa Sulayr z powodzeniem wdrożyła proces recyklingu folii wielowarstwowych, który działa w obiegu zamkniętym i umożliwia ponowne wykorzystanie PET przy praktycznie zerowej ilości odpadów. Teraz, gdy powstała już praktyka GOZ dla materiałów opakowaniowych zawierających PET, firmy dążą do jej udoskonalenia i podniesienia praktyczności i efektywności dzięki współpracy całego łańcucha wartości stawiającego sobie za cel ułatwienie separacji warstw.

Firmy BASF (specjalista w zakresie klejów przemysłowych), BOBST (producent maszyn pakujących) oraz ekspert w dziedzinie folii Evertis wspierają Sulayr w tym przedsięwzięciu. Firmy te tworzą strategiczne partnerstwo, łącząc wiedzę specjalistyczną w ramach całego łańcucha wartości opakowań. Ich wspólny wkład jest kluczem do sukcesu nowatorskiego procesu recyklingu oraz możliwości jego zastosowania na szerszą skalę.

Centralnym elementem procesu jest wielowarstwowa folia produkowana przez Evertis, składająca się z warstw PET i polietylenu (PE), klejona klejem wodnym Epotal firmy BASF i przetwarzana z pomocą maszyn do powlekania firmy BOBST. Folie wielowarstwowe są wykorzystywane do produkcji różnorodnych materiałów opakowaniowych; po ich wykorzystaniu odpady trafiają do sortowni. Sulayr może je wykorzystać jako surowiec, realizując tym samym zasady obiegu zamkniętego. Firma oddziela wielowarstwowe folie, w tym PET, który następnie trafia do firmy Evertis i innych producentów folii, którzy wznawiają cykl obiegu surowca.
Taka procedura to ważny krok na drodze ku powszechnemu recyklingowi PET, umożliwiająca jego dalsze wykorzystanie w gospodarce opakowaniowej zgodnej z zasadami Zielonego Ładu. Proces może być stosowany do odpadów pokonsumenckich i poprzemysłowych, co oznacza, że potencjalnie ma szansę zmienić cały model wykorzystania opakowań z PET. Sulayr jest w stanie rozdzielać różne rodzaje folii wielowarstwowych od 2009 r., ale szybkość i opłacalność tego procesu zależy od zdolności do rozklejania jej warstw.
Miguel Ángel Arena, dyrektor generalny Sulayr, powiedział: Nasze technologie umożliwiają nam rozwarstwianie większości typów materiałów kompozytowych zawierających PET i przywracanie przetworzonego PET do przemysłu. Widzimy jednak różnicę w tackach, które trafiają do naszego zakładu po zużyciu. Przykładowo dzięki klejom Epotal na bazie wody firmy BASF nasz proces rozdzielania jest uproszczony, ponieważ klej umożliwia szybkie i łatwe rozdzielanie przy zachowaniu wysokiej jakości recyklatów, inaczej niż w przypadku klejów na bazie rozpuszczalników. Jesteśmy pewni, że usprawniony proces może pomóc w zwiększeniu skali recyklingu wielowarstwowych materiałów na bazie PET, dając branży opakowaniowej nowy sposób na sprostanie wyzwaniom związanym ze zrównoważonym rozwojem.

Jednym ze sposobów optymalizacji procesu recyklingu jest produkcja wszystkich tacek PET/PE w określonych warunkach, które ułatwiają ich rozdzielanie. To obszar, którego dotyczy współpraca wymienionych firm: przykładowo przed wprowadzeniem na rynek nowego laminatu firma Evertis kwalifikuje go do recyklingu w procesie Sulayr i tym samym potwierdza, że jego warstwy można łatwo rozdzielić.

Czterej partnerzy podkreślają, że kluczem do sukcesu jest współpraca oraz najnowocześniejsza technologia. Thomas Peter Schiele, wiceprezes ds. klejów, łączenia włókien i chemikaliów do powlekania papieru w firmie BASF, komentuje: Ta współpraca może mieć przełomowe znaczenie dla przyszłości opakowań giętkich. Pokazuje ona, że gospodarka obiegu zamkniętego w przypadku opakowań na bazie PET jest osiągalna na skalę komercyjną - jeśli wszyscy będziemy działać razem. Jeśli chodzi o recykling i rozdzielanie wielowarstwowych materiałów, notujemy dobre wyniki z naszymi klejami na bazie wody, które mogą być kluczowe w tym procesie, i jesteśmy przekonani, że możemy go jeszcze bardziej usprawnić.

W BASF pracujemy nad specjalnymi klejami, które w pewnych warunkach umożliwiają jeszcze łatwiejsze oddzielanie. Im więcej zrobimy w celu wykazania wykonalności tego procesu, tym szybciej może on stać się standardem dla wszystkich klejów do laminacji - co wyniosłoby recykling laminatów wielowarstwowych na wyższy poziom.

Rui Silva, kierownik ds. kluczowych produktów i innowacji w Evertis, dodał: Ta współpraca jest najlepszą praktyką w przemyśle opakowaniowym i ma duże znaczenie dla przyszłości wielowarstwowych materiałów opakowaniowych. Wymagania Zielonego Ładu zmuszają nas wszystkich do uczynienia wszystkiego, co w naszej mocy, aby zwiększyć zrównoważony charakter naszych produktów oraz wdrożyć zmiany systemowe, które zapewnią przyszłość naszej branży. Jestem dumny z tego, że ten projekt przyczynia się do osiągnięcia tego celu.

Firma Sulayr i jej partnerzy mają nadzieję, że uda im się zmienić jeszcze bardziej zmienić postrzeganie branży. Laminaty wielowarstwowe na bazie PET są niezbędne w wielu przemysłowych zastosowaniach, ale do tej pory nie uważano ich za ekologiczne rozwiązanie - aż do teraz. Proces oparty na najlepszych praktykach może przyczynić się do zmiany tonu dyskusji na temat PET, odpadów i zrównoważonego rozwoju, które toczą się wśród liderów łańcucha wartości i stowarzyszeń opakowaniowych takich jak Petcore i CEFLEX.

Chcemy maszerować wspólnie, jako jedna branża, w kierunku zrównoważonej przyszłości wszystkich rodzajów opakowań giętkich. Jako producent maszyn do druku i przetwórstwa mamy obowiązek przyczynić się do stworzenia przyszłościowego, nadającego się do recyklingu rozwiązania - powiedziała Sara Alexander, kierowniczka ds. marketingu i komunikacji w dziale opakowań giętkich firmy BOBST. Staramy się sprostać wymaganiom projektu rozwijając naszą platformę sprzętową pod kątem najbardziej odpowiedniej technologii powlekania, sprawności i szybkości procesu dzięki klejeniu na bazie wody. Teraz, dzięki wkładowi wszystkich partnerów, mamy możliwość zabezpieczenia tej przyszłości dla wielowarstwowych laminatów na bazie PET.

Opracowano na podstawie informacji firmy BASF