Sun Chemical o etykietach w obiegu zamkniętym
7 lis 2023 13:11

Firma Sun Chemical znalazła się wśród partnerów konferencji Label Innovations 2023, zorganizowanej 31 października br. (w trybie online) przez drukarnię Etidruk Etykiety.pl. Podczas odbywającego się po raz ósmy wydarzenia Andrzej Gorczyński – Customer Technical Support w polskim oddziale Sun Chemical - zaprezentował tematykę etykiet w obiegu zamkniętym oraz sposoby na ich efektywne drukowanie.

Kiedy klientom oferowana jest praktyczna wiedza z zakresu opakowań, etykiet, nowych trendów i innowacyjnych rozwiązań, która może wesprzeć ich rozwój, podnieść możliwości, co zapewni im z kolei przewagę konkurencyjną na rynku zleceń, zawsze jesteśmy gotowi wesprzeć tego typu inicjatywy - mówi Tomasz Dobrowolski, Business Director Packaging Inks w firmie Sun Chemical. Tak było również w przypadku 8. edycji Label Innovations, które to wydarzenie stało się dla Sun Chemical możliwością przekazania wiedzy na temat naszej szerokiej gamy produktów i usług, wspierających strategie zrównoważonego rozwoju w branżach opakowań i etykiet.

W tym kontekście Andrzej Gorczyński omówił tematykę związaną w produkcją etykiet w obiegu zamkniętym. Sun Chemical to światowy lider produkcji farb, lakierów i pigmentów organicznych, który świadczy swoje usługi lokalnie, co zwiększa wiedzę dotyczącą potrzeb i oczekiwań klientów – mówił podczas swojej prezentacji. Dostarcza rozwiązania m.in. dla branży opakowaniowej, w tym farby i lakiery, powłoki funkcjonalne i kleje, wspierając swoich klientów w procesach zarządzania kolorem i integracji oferowanych rozwiązań z procesami produkcyjnymi, jakie mają miejsce w danej drukarni. Prezentuje od lat swoje holistyczne podejście w zakresie zrównoważonego rozwoju i rozwiązań eko m.in. dla biznesu opakowaniowego i etykietowego.

Jak podkreślał prelegent, Sun Chemical od lat tworzy produkty, które pozwalają klientom na zmniejszenie zużycia energii, materiałów oraz ilości wytwarzanych odpadów. Są wśród nich lakiery barierowe, zastępujące warstwy folii z tworzyw sztucznych w opakowaniach; SunBeam/Wetflex EB i SunWaveTM/SolarWaveTM UV-LED – produkty utrwalane światłem UV-LED, wymagające mniejszych ilości energii, niewytwarzające ozonu i nie zawierające rtęci; SolarVerse UV Flexo base & TV - system barwników i żywic technicznych ograniczający zapasy magazynowe i ilości niewykorzystanej farby; Multi Colour Process Printing – zapewniający mniej odpadów i przestojów maszyn w druku wielokolorowym; MirrorTech - zastępujący użycie folii metalizowanych do zadruku, co ma wpływ na znaczące zmniejszenie zużycia aluminium i białej farby. Firma proponuje również zastąpienie laminacji powłokami EB, zmniejszającymi masę opakowań.

Ważnym aspektem dla Sun Chemical jest również odnawialność i korzystanie z surowców pochodzenia biologicznego w zakresie produkcji. Andrzej Gorczyński wymienił w tym kontekście kilka produktów z jej oferty: SunVisto Aquagreen - wodną farbę fleksograficzną zapewniającą zmniejszenie śladu węglowego szacowane na 1,1 kg CO2 /kg farby; lakiery SunCure UV o zawartości surowców organicznych na poziomie 10-15%; SunBeam Advance 5 zawierający 30% surowców organicznych, oraz SunCure Agricure o udziale 45% surowców organicznych. Sun Chemical produkuje też farby UV o poprawionych parametrach użytkowych do nadruku na podłożach pochodzenia organicznego, co pozwala klientom na zwiększanie zawartości bio-surowców w produkowanych etykietach i opakowaniach. Realizujemy obecnie szereg projektów zmierzających do dalszego zwiększenia zawartości surowców pochodzenia organicznego w naszych farbach z serii EC. Mamy opracowane zestawy farb do rękawów odbarwianych i etykiety usuwanych w procesie recyklingu, pozwalający na pełny odzysk surowca, z którego opakowanie powstało - podkreślał prelegent.

Sun Chemical pracuje także nad wykorzystaniem surowców z recyklingu. Wykorzystuje je w tworzeniu lakierów powierzchniowych stosowanych w druku fleksograficznym UV. Andrzej Gorczyński wymienił kilka z nich: 44HC150 - opatentowany lakier UV do fleksografii zawierający 25% odnawialnych składników organicznych i 12% żywicy poliestrowej pochodzącej z recyklingu (r-PET), która jest uznawana za odpad przemysłowy; lakier UV- 44HF125, który również zawiera do 10% r-PET. Firma pracuje też nad zwiększeniem trwałości i odporności farb oraz lakierów na wielokrotne cykle mycia dla umożliwienia ponownego użycia pojemników i opakowań.

Jak pokazała wygłoszona podczas Label Innovations prezentacja, dysponujemy szerokim portfolio farb i lakierów odpowiednich do druku fleksograficznego utrwalanego zarówno tradycyjnymi lampami UV, jak i promiennikami LED - mówi Tomasz Dobrowolski. Dlatego jesteśmy w stanie dobrać najlepsze rozwiązanie do potrzeb klientów. W naszej ofercie dostępne są również farby sitodrukowe spełniające wymagania niskomigracyjne, stosowane w druku etykiet samoprzylepnych, utrwalane UV i LED.

Opracowano na podstawie informacji firmy Sun Chemical