W obliczu zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Winfried Muehling, dyrektor generalny organizacji Pro Carton, porusza temat odpadów będących smutną pozostałością po tym czasie radości i zabawy, wspomina też o rosnącej popularności zrównoważonych opakowań, które dają nadzieję na naprawdę „zielone” święta.
Dla większości z nas wręczanie prezentów stanowi najważniejszy element obchodów Świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z chrześcijańską tradycją symbolizuje on dary, którymi Trzej Królowie powitali Dzieciątko Jezus. To dlatego naszym spotkaniom z najbliższymi często towarzyszą sterty ładnie zapakowanych prezentów wysypujących się spod świątecznej choinki.
Dobrze jest być hojnym i samemu otrzymywać prezenty, ale pomimo całego śmiechu, szczęścia i radości, jakie daje nam ich wręczanie w okresie świątecznym, pozostaje poważny problem. Problem marnotrawstwa.
W okresie Bożego Narodzenia Hiszpanie i Brytyjczycy tworzą o 30% więcej odpadów. Co więcej w 2018 roku w Wielkiej Brytanii szacowano, że do śmieci – a nie do recyklingu – trafi ponad 103 tys. ton plastikowych opakowań, co odpowiada łącznemu ciężarowi prawie 215 tys. niedźwiedzi polarnych, a 1 mld kartek wyląduje w koszach, choć mogłyby zostać zrecyklowane. W trakcie świąt ewidentnie zapominamy o roli, jaką moglibyśmy odegrać w minimalizowaniu naszego wpływu na środowisko naturalne.
W ubiegłych latach bożonarodzeniowy problem odpadów był traktowany jako niepożądana, ale nieunikniona konsekwencja szalejącego konsumpcjonizmu. Teraz już tak nie jest. W ostatnich latach, gdy zrównoważony rozwój wywalczył sobie drogę na szczyt listy priorytetów zarówno u producentów, jak i konsumentów, liczba zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych gwałtownie wzrosła, oferując prostą drogę do ekologicznych Świąt Bożego Narodzenia.
Ta tendencja przyczyniła się do powstania szczególnego związku między Bożym Narodzeniem a jednym z ekologicznych rozwiązań opakowaniowych - tekturą. Nie bez powodu wiele popularnych artykułów świątecznych, od kalendarzy adwentowych, przez kartki świąteczne, po pudełka na prezenty, pakowanych jest w karton. Oprócz walorów użytkowych, takich jak ochrona i wiele możliwości nadruku i tłoczenia, marki i konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na ekologiczne zalety kartonu.
Tektura - produkowana z wiórów drzewnych pozyskiwanych z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony lub z papieru i kartonu pochodzących z recyklingu - jest materiałem odnawialnym, nadającym się do recyklingu i ulegającym biodegradacji. Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sturm Graz wykazały, że karton może być poddawany recyklingowi aż 25 razy, co czyni go najbardziej przyjaznym dla środowiska materiałem opakowaniowym i doskonałym przykładem gospodarki obiegu zamkniętego. Co więcej, karton posiada zdecydowanie najwyższy wskaźnik recyklingu spośród wszystkich materiałów opakowaniowych – ok. 85% w 2019 r. - co potwierdza skuteczność systemów odzysku i recyklingu funkcjonujących w Europie.
Wyjątkowo niewielki wpływ tektury na środowisko naturalne stanowi świetną okazję do wyraźnego ograniczenia ilości odpadów w okresie świątecznym. Pro Carton nie tylko zachęca do kupowania prezentów i produktów tych marek, które wykorzystują tekturowe opakowania w celu ochrony naturalnych zasobów Ziemi, ale również do odpowiedzialnego recyklingu odpadów, wielokrotnego wykorzystywania pudełek i innych opakowań oraz ograniczenia całkowitej konsumpcji wszędzie tam, gdzie to możliwe. Święta Bożego Narodzenia to najwspanialszy czas w roku, ale nie musi być przy okazji najbardziej rozrzutnym.
Opracowano na podstawie informacji Pro Carton