Przy wykorzystaniu płynu w stanie nadkrytycznym i swojej oryginalnej technologii formowania firma Toppan Printing stworzyła ultracienkościenny pojemnik, który jest o około 30% cieńszy od konwencjonalnych pojemników formowanych wtryskowo.
Aby zmniejszyć zużycie żywic z tworzyw sztucznych przy produkcji pojemników formowanych wtryskowo niezbędne jest ograniczenie grubości ich ścian w procesie formowania, co stanowiło w przeszłości wyzwanie pod względem wyższych kosztów, ograniczonej trwałości i mniejszych możliwości masowej produkcji.
Jak twierdzi Toppan, do produkcji pojemników z cienkimi ścianami lepiej nadaje się technologia termoformowania, jednak nie zapewnia ona takiego zakresu możliwości co formowanie wtryskowe.
Dzięki swemu nowemu rozwiązaniu firma Toppan przekroczyła granice konwencjonalnego formowania wtryskowego i zaczęła produkować opakowania o zredukowanej grubości, zbliżonej do tej uzyskiwanej w procesie termoformowania. Płyn w stanie nadkrytycznym jest rozpuszczany w roztopionej żywicy, co umożliwia mu dotarcie do każdego zakamarka formy wtryskowej. Dzięki temu – jak przekonuje producent – możliwe jest uzyskanie lżejszych pojemników o cieńszych ściankach, przy jednoczesnym zachowaniu swobody kształtu i konstrukcji.
Toppan informuje, że grubość ścian opakowań formowanych wtryskowo może zostać zredukowana o ok. 30%, z 0,5 mm do 0,35 mm – a tym samym ograniczyć zużycie tworzyw o maksymalnie 30%, jak również przyczynić się do spadku poziomu emisji CO2 przez producentów żywic. W przypadku prototypowej tubki na margarynę emisja CO2 spadła o ok. 20%.
Ze względu na poprawę płynności żywicy wtryskiwanej do formy nowa technologia umożliwia stosowanie rozmaitych tworzyw sztucznych, takich jak żywica biodegradowalna i polietylen z biomasy, które wcześniej były trudne do formowania. Producent przekonuje, że na zmniejszeniu grubości ścian nie ucierpiała również wytrzymałość pojemników, podobnie jak możliwość projektowania ich w szerokiej gamie kształtów dopasowanych do końcowego przeznaczenia.
Ta nowa technologia umożliwia produkcję pojemników, które oferują wszystkie zalety konwencjonalnego formowania wtryskowego, ale przy zmniejszonym wpływie na środowisko - powiedział Toshiaki Kakemura, dyrektor generalny ds. rozwoju tworzyw sztucznych w dziale Rozwiązań Opakowaniowych firmy Toppan.
Będziemy rozszerzać sprzedaż na producentów żywności i artykułów toaletowych oraz kontynuować dostarczanie zrównoważonych rozwiązań dla społeczeństwa i wspierać rozwój biznesu naszych klientów dzięki ofercie TOPPAN S-VALUE Packaging - zapowiedział.
Opracowano na podstawie informacji firmy Toppan