Utrudniony recykling butelek plastikowych w Europie
23 Dec 2020 07:30

Według nowych badań ICIS Europa pozostaje w tyle w wyścigu o osiągnięcie celu Unii Europejskiej, jakim jest 90% zbiórka butelek plastikowych do 2030 roku. Wyniki badania ICIS przeprowadzonego w 2019 r. przez europejski przemysł recyklowanych politereftalanów etylenu (RPET) pokazują, że poczyniono postępy, ale postęp ten jest zagrożony przez nieodpowiednie strategie zbiórki i wysoki poziom zanieczyszczeń w przypadku butelek PET.

Europejskie badanie ICIS 2020 dotyczące rPET zostało przeprowadzone w 28 krajach Europy Zachodniej w okresie od kwietnia do listopada 2020 roku.  Do krajów tych należy 28 państw członkowskich UE, z wyłączeniem Malty i Cypru oraz Norwegia i Szwajcaria.  Główny nacisk w badaniu położono na przemysł rPET w 2019 r., szczegółowo opisując każdy z głównych elementów łańcucha dostaw: zbiórkę, recykling i wykorzystanie końcowe.  Raport jest wynikiem współpracy władz krajowych, agencji prawnych, systemów zwrotu depozytów i podmiotów zajmujących się recyklingiem.

Ogólnie rzecz biorąc, wskaźnik recyklingu w regionie wzrósł o 46%, czyli o 2% w stosunku do roku 2018. Jest to niewielka poprawa, ale wciąż mniej niż połowa butelek wprowadzonych na rynek jest poddawana recyklingowi - powiedziała Helen McGeough, starszy analityk ds. recyklingu tworzyw sztucznych w ICIS.  - Biorąc pod uwagę, że PET jest jednym z najbardziej podatnych na recykling polimerów na rynku, a infrastruktura do jego recyklingu jest bardziej dojrzała niż w przypadku innych polimerów, pozostaje pytanie, dlaczego nie dąży się do osiągnięcia wyższych wskaźników recyklingu. Odzwierciedla to szersze problemy, z jakimi boryka się ten sektor w zakresie infrastruktury zbiórki i sortowania, zarządzanej głównie przez rządy krajowe, które nie zainwestowały w systemy zarządzania rozprzestrzenianiem się składowisk odpadów i w związku z tym mogą tylko produkować niskiej jakości polimery nadające się do recyklingu. Sektor recyklingu uzyskuje materiały o mniejszej wydajności, podczas gdy użytkownicy końcowi wymagają jeszcze wyższej jakości produkcji rPET.

Niepowodzenia w realizacji strategii zbiórki odpadów

Wielkość zbiórki poużytkowych butelek PET osiągnęła w 2019 r. poziom 2,2 mln ton, co stanowi 5% wzrost w stosunku do 2018 r. i jest najwyższym tempem wzrostu od kilku lat. Jednak ogólny wskaźnik zbiórki w całym regionie wzrósł tylko o jeden procent do 64 procent w 2019 roku, więc ponad jedna trzecia butelek PET pozostaje nieodebrana.

Branża recyklingu PET zareagowała na gwałtowny wzrost popytu na podaż rPET w 2018 roku, zwiększając swoje moce produkcyjne o 11%. Jednak nie tylko wskaźniki zbiórki nie dorównały temu wzrostowi mocy produkcyjnych; nie zapewniono również dostępności najwyższej jakości bezbarwnych surowców. System zwrotu depozytów (DRS) stanowił 31,6% całkowitej podaży w porównaniu z 33% w 2017 roku.

Podaż surowca mogła wzrosnąć, podobnie jak poziom zanieczyszczeń. Średnia wydajność w całym regionie wynosiła 69,5% w 2019 roku, w porównaniu z 71%w 2018 roku. Według McGeough było to niespodziewane, biorąc pod uwagę ograniczenie eksportu odpadów PET do Chin, ze względu na zakaz importu odpadów, oraz wypychanie ich z innych rynków azjatyckich, które nie mogły i nie chciały przyjąć transportów i stać się wysypiskiem dla reszty świata. Te zazwyczaj gorszej jakości materiały zostały od tego czasu wchłonięte do krajowego strumienia odpadów i przyczyniają się do ogólnego zmniejszenia wydajności.

Kluczowi uczestnicy rynku zmagają się z trudnościami w osiągnięciu celów w zakresie recyklingu

Kluczowymi czynnikami stymulującymi rynek rPET są zobowiązania marek i przepisy prawne, głównie dyrektywa SUP, która nakazuje wykorzystanie zawartości pochodzącej z recyklingu w butelkach, spychając podaż coraz bardziej w kierunku rynku butelek.

Przemysł butelkowy musi osiągnąć do 2025 r. 25 % zawartości z recyklingu w butelkach PET (zgodnie z dyrektywą SUP), a badanie pokazuje wzrost penetracji rynku rPET przez butelki przeznaczone do kontaktu z żywnością na poziomie 14,5 %, wzrastając z 10,7 % w 2018 r. Jest to jednak nadal ponad 10% poniżej założonego celu i znacznie poniżej ambicji wpływowych marek, przekraczających te poziomy nawet o 100% w przypadku niektórych segmentów w ich portfolio.

Raport ICIS wykazał, że w 2019 roku udział podaży rPET wchłoniętej przez rynek butelek do kontaktu z żywnością wzrósł do 32% w porównaniu z 25% w 2018 roku, co odzwierciedla tę tendencję i sprawia, że liczące się marki napojów dążą do oferowania bardziej zrównoważonych opakowań dla swoich produktów, ponieważ presja ze strony konsumentów nadal rosła po wyjątkowo wysokim poziomie zanieczyszczenia tworzyw sztucznych w środowisku naturalnym - często przywoływanym jako efekt Blue Planet.

Badanie przeprowadzone w 2019 roku pokazuje poprawę w wielu aspektach podaży R-PET na rynku – podsumowała McGeough. - Jednak nadal istnieją wyzwania, które należy pokonać, głównie na pierwszym końcu łańcucha. Należą do nich lepsza zbiórka zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym, ulepszone projekty recyklingu i sortowania w celu zmniejszenia ilości odpadów oraz wzrost podaży najwyższej jakości systemów R-PET w celu zaspokojenia szalonego zapotrzebowania rozlewni.

Na podstawie informacji ICIS opracowała AN