Soilfood, fińske przedsiębiorstwo zajmujące się gospodarką o obiegu zamkniętym, przetwarza strumienie boczne z włóknami, które powstają w wyniku procesu produkcyjnego tektury Metsä Board, na różne włókna służące do poprawy gleby lokalnych gospodarstw. Soilfood już wcześniej wykorzystywał strumienie boczne z zakładów Metsä Board w Kemi i Äänekoski. Teraz współpraca została rozszerzona o zakład Tako zlokalizowany w centrum Tampere.
Ponowne wykorzystanie nadwyżek materiału
Współpraca Metsä Board z Soilfood rozpoczęła się od projektu badawczego zainicjowanego w 2015 roku przez Instytut Zasobów Naturalnych Finlandii. W badaniu sprawdzono, w jaki sposób szlam z włókna może zmniejszyć erozję i wypłukiwanie składników pokarmowych z pól uprawnych do zbiorników wodnych. Wykorzystywanie strumieni bocznych na dużą skalę jest częścią nowego podejścia do gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym surowce są wykorzystywane tak długo, jak to możliwe, a istniejące materiały są wykorzystywane ponownie.
Obie firmy współpracują również nad opracowaniem innych, nowych rozwiązań w zakresie efektywnego wykorzystania strumieni bocznych z procesu produkcyjnego. Naszym celem jest osiągnięcie w naszych papierniach zerowej ilości odpadów odprowadzanych na składowisko po 2030 roku. Obecnie ponad 99% naszych strumieni bocznych z procesu produkcji jest wykorzystywane jako materiały lub przetwarzane na energię. Metsä Board chce skupić się na swojej podstawowej działalności jako producent tektury z włókien pierwotnych, ale jednocześnie poszukuje więcej możliwości promowania gospodarki o obiegu zamkniętym. Dlatego partnerzy tacy jak Soilfood są dla nas ważni - mówi Mika Leino, wiceprezes ds. środowiska w Metsä Group.
Od szlamu z włókien do gleby
Soilfood co tydzień odbiera szlam z włókien z zakładu Tako. Wyjątkowa lokalizacja zakładu Tako w centrum Tampere wiąże się ze szczególnymi wyzwaniami, ponieważ na terenie zakładu nie ma dużych powierzchni do składowania - mówi Jaakko Ikonen, wiceprezes Metsä Board Tako.
Eljas Jokinen, dyrektor zarządzający Soilfood, wyjaśnia drogę, jaką przechodzi strumień boczny: Soilfood bierze na siebie odpowiedzialność za obsługę bocznego strumienia od punktu jego pochodzenia. W praktyce oznacza to, że niemal natychmiast po wygenerowaniu strumienia bocznego należy się nim zająć. Liczba ładunków różni się w zależności od harmonogramów i wielkości produkcji zakładu. Produkty przetwarzane przez Soilfood z bogatego we włókna bocznego strumienia z zakładu Tako są następnie transportowane do rolników w okolicy jako produkty poprawiające jakość gleby.
W zastosowaniach rolniczych te poprawiające jakość gleby włókna zwiększają zawartość materii organicznej w glebie i poprawiają jej zdolność do zatrzymywania wody. Jednocześnie składniki odżywcze pochodzące z drewna są zwracane do gleby. Włókna zmniejszają również wpływ rolnictwa na środowisko poprzez zwiększenie magazynowania węgla w glebie i zmniejszenie wypłukiwania składników odżywczych do zbiorników wodnych.
Opracowano na podstawie informacji firmy Metsä Board