Firma DS Smith, jeden z wiodących dostawców zrównoważonych opakowań wprowadza zasady projektowania w obiegu zamkniętym. Najnowsze badanie pokazuje, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na projektowanie według spójnych zasad tak, aby pomóc społeczeństwu wyeliminować zamieszanie związane z recyklingiem odpadów opakowaniowych.
Zasady projektowania w obiegu zamkniętym zostały opracowane we współpracy z ekspertami z Fundacji Ellen MacArthur, liderem w dziedzinie upowszechniania gospodarki o obiegu zamkniętym, i zostały stworzone po to, aby wspierać firmy w projektowaniu opakowań swoich produktów z uwzględnieniem możliwości ponownego użycia i recyklingu. Wprowadzenie zasad zbiega się z wynikami badań, zgodnie z którymi Polacy przyznają się do wyrzucania do ogólnych odpadów 34% materiałów nadających się do recyklingu.
W rzeczywistości 69% respondentów stwierdziło, że nie jest jasne, które rodzaje opakowań mogą, a które nie mogą być poddane recyklingowi. Ogółem 54% Polaków wskazało na niewystarczające informacje o zasadach recyklingu podane na opakowaniach jako powód, dla którego nie byli pewni, czy dany rodzaj opakowania może być poddany recyklingowi, czy też nie.
„Niezaprzeczalne jest, że społeczeństwa chcą pomagać w walce z kryzysem klimatycznym - skomentował Paweł Mazanka, kierownik Działu Innowacji i Rozwoju Produktu w DS Smith. - Nadal jednak wiele opakowań nie nadaje się do recyklingu, a ludzie są zdezorientowani, nie wiedząc, do jakiego pojemnika ma trafić dane opakowanie. Proponujemy nasze zasady projektowania w obiegu zamkniętym, aby pomóc firmom rozwijać się w taki sposób, by mogły sprostać potrzebom społeczeństwa. Wprowadzając ten zestaw zasad, możemy projektować opakowania nadające się do recyklingu, minimalizując jednocześnie ilość odpadów i zanieczyszczeń. Pozwoli to również producentom tworzyć opakowania dostosowane do potrzeb gospodarki o obiegu zamkniętym i ułatwi oznaczanie opakowań, aby pomóc konsumentom w efektywniejszym segregowaniu śmieci.”
Zamieszanie związane z tym, jakie odpady opakowaniowe można przekazać do recyklingu, a jakie nie, przekłada się bezpośrednio na środowisko: produkty nadające się do przetworzenia, które trafiają na składowiska odpadów, mogą kosztować polską gospodarkę nawet 80 milionów złotych rocznie.
DS Smith ma nadzieję, że zaproponowane zasady projektowania w obiegu zamkniętym pomogą położyć kres zamieszaniu napędzającemu to zachowanie i wesprzeć klientów oraz innych członków branży opakowaniowej w przejściu na gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Zasady zostały opracowane w celu zmniejszenia wytwarzania odpadów i zanieczyszczeń,
Pięć zasad projektowania w obiegu zamkniętym według DS Smith:
Dalsze wyniki badań wykazały, że prawie 19% Polaków uważa plastik za produkt, który wprowadza najwięcej zamieszania przy recyklingu, przy czym prawie 45% twierdzi, że opakowania i produkty, które można łatwiej poddać recyklingowi, pomogłyby zwiększyć poziom recyklingu, a 55% uważa, że bardziej przejrzyste oznakowanie produktów również pomogłoby zwiększyć wskaźniki recyklingu.
Aby wesprzeć wprowadzenie zasad projektowania w obiegu zamkniętym, DS Smith organizuje 27 maja wirtualne warsztaty – zarezerwować swoje miejsce można pod linkiem – https://www.dssmith.com/designprinciples.
Opracowano na podstawie informacji firmy DS Smith