Firma Asahi Photoproducts, pionier w dziedzinie rozwoju fleksograficznych płyt fotopolimerowych, spółka zależna Asahi Kasei, poinformowała, że wspólnie z niezależną placówką naukową Beijing Institute of Graphic Communication (BICG) przeprowadziła badanie mające na celu lepsze zrozumienie różnic w generowaniu śladu węglowego przez technologię druku wklęsłego z pomocą farb rozpuszczalnikowych oraz druku fleksograficznego z wykorzystaniem farb wodnych, rozpuszczalnikowych oraz UV. BIGC jest jedynym uniwersytetem licencjackim w Azji, który koncentruje się na problematyce druku, publikatorów i mediów. Niezależne badanie zostało przeprowadzone w okresie od 1 października do 4 grudnia 2023 r. pod nadzorem Lixina Mo, profesora doktora i wykładowcy w School of Printing and Packaging Engineering, BICG oraz dyrektora Beijing Printed Electronics Engineering Technology Research Center. Pełny raport będzie dostępny w styczniu 2025 r.
Druk fleksograficzny zapewnia liczne korzyści: jest bardziej przyjazne dla środowiska w porównaniu z innymi technologiami drukowania, kompatybilny z szeroką gamą podłoży, właściwy dla szybkiej produkcji masowej oraz elastyczny w połączeniu z innymi metodami drukowania - wyjaśnia dr Mo. Korzyści te doprowadziły do jego szerokiego zastosowania na rynkach druku opakowań w Europie i Stanach Zjednoczonych. Według statystyk produkty fleksograficzne stanowią ponad 70% rynku druku opakowań w Stanach Zjednoczonych i około 50% w krajach europejskich. Jednak na chińskim rynku druku opakowań dominuje wklęsłodruk, który posiada ponad 90% udziału w rynku.
Mając to na uwadze BICG przeprowadziło ankietę i badania w celu zbadania obecnego stanu rozwoju opakowaniowych drukarni fleksograficznych i wklęsłodrukowych Chinach. Badanie miało na celu analizę przewag komparatywnych, istniejących niedociągnięć i potencjału rozwojowego technologii druku fleksograficznego, w tym aspektów zrównoważonego rozwoju.
Wyniki
W badaniu stwierdzono, że przejście z wklęsłodruku na fleksografię lub przynajmniej zapoczątkowanie wprowadzania technologii flekso w drukarniach może przynieść znaczące korzyści w zakresie zrównoważonego rozwoju firmom poligraficznym i opakowaniowym działającym w Chinach.
Najbardziej znacząca korzyść dla zrównoważonego rozwoju pojawiła się, gdy do porównania wykorzystano fleksografię wykorzystującą płyty wodowymywalne oraz farby na bazie wody. Stwierdziliśmy, że emisja wynosi mniej niż 4 CO2eq/m2 dla tej konfiguracji, w porównaniu do aż 140 kg CO2eq/m2 dla wklęsłodruku przy użyciu farb rozpuszczalnikowych, co stanowi redukcję o 136 kg-CO2eq/m2, czyli emisję mniejszą 35-krotnie. Chociaż wyniki pozyskane z innych miejsc nie były aż tak wyraźne, to i tak najlepszy scenariusz dla wklęsłodruku skutkował emisją 34 kg-CO2eq – dodaje Mo.
Profesor zauważył, że nawet w przypadku stosowania farb rozpuszczalnikowych w druku fleksograficznym wklęsłodruk emitował ponad trzy razy więcej CO2eq/m2 – takie wyniki osiągnięto w jedynym zakładzie, który wykorzystuje obie technologie.
Opierając się na naszym wieloletnim doświadczeniu w branży druku opakowań w Chinach doszliśmy do wniosku, że ludzie jej pracownicy czekają na przełom na rynku - powiedział Yuji Suzuki, specjalista ds. wsparcia technicznego w Asahi. To neutralne badanie przeprowadzone przez BICG wyraźnie pokazuje, że taki czynnik zmieniający zasady gry już się pojawił : jest nim porównanie danych z oceny cyklu życia (LCA) technologii flekso i wklęsłodrukowej w chińskim przemyśle druku opakowań. Regulacje rządowe mają ogromne znaczenie w Chinach i spodziewamy się, że w nadchodzących miesiącach zostaną wprowadzone surowe przepisy dotyczące emisji CO2. Niniejsze badanie może potencjalnie przyspieszyć wdrożenie tych przepisów. Zarówno właściciele marek, jak i przetwórcy, powinni już teraz pomyśleć o inwestycji we fleksografię, nawet jeśli jest to kosztowne. Ryzyko naruszenia tych nadchodzących przepisów jest zbyt wysokie.
Opracowano na podstawie informacji firmy Asahi Photoproducts