Firma Kodak zaprezentowała listę ośmiu drukarń z różnych części świata, które zwyciężyły w kolejnej edycji organizowanego przez nią konkursu Sonora Plate Green Leaf Award. Program, który ruszył w 2014 roku, ma wyróżniać i promować klientów rozwiązań Kodak, którzy podejmują aktywne działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego, m.in. realizując politykę zrównoważonego rozwoju i wdrażając najlepsze praktyki. Wśród zwycięzców ubiegłorocznej edycji konkursu znalazła się także firma z Polski – specjalizująca się w produkcji opakowań kartonowych drukarnia Royalpack ze Słonego k. Zielonej Góry, na co dzień użytkująca bezprocesowe płyty Sonora w formacie VLF.
Poza nią, laureatami nagród Sonora Plate Green Leaf za rok 2016 zostały firmy: Reynolds & Reynolds (USA), Informco (Kanada), Groupe Estimprim (Francja), UVO Communications (RPA), Oshaika Printing (Japonia), Kava Printing (Chiny) i NPE Print Communications (Singapur). Royalpack jest zatem jednym z dwóch europejskich przedsiębiorstw poligraficznych, jakie otrzymały to prestiżowe wyróżnienie w ostatniej edycji konkursu.
Wszystkie ww. firmy są użytkownikami bezprocesowych płyt Kodak Sonora, jak również liderami na swoich macierzystych rynkach pod względem wdrażania proekologicznych praktyk i inicjatyw. Wśród działań tych można wymienić: monitorowanie poziomu zużycia wody i energii, udział w lokalnych programach poświęconych zrównoważonemu rozwojowi, jak też stosowane w produkcji proekologicznych materiałów i surowców.
„Z prawdziwą satysfakcją ogłaszamy zwycięzców tej prestiżowej nagrody za rok 2016. Cieszy nas fakt, że drukarnie z całego świata w coraz większym stopniu dostrzegają realne korzyści wynikające z wdrażania proekologicznych praktyk, co z kolei przekłada się na efekty ekonomiczne – mówi Richard Rindo, dyrektor generalny ds. druku offsetowego i wiceprezes Print Systems Division w firmie Kodak. – Wdrażając płyty Sonora, usprawniając swój workflow i stosując bardziej przyjazne dla środowiska materiały, drukarnie te pokazują całej branży, że proekologiczne podejście jest właściwe, zarówno z punktu widzenia prowadzonej przez nich działalności, jak też przyszłości całej branży”.
Jednym z warunków uzyskania nagrody jest wdrożenie bezprocesowych płyt Sonora (od których pochodzi nazwa konkursu), co – jak zapewnia Kodak – oferuje szereg korzyści ekologicznych i ekonomicznych, bez ryzyka utraty jakości i wydajności realizowanych działań. Ich zastosowanie wiąże się z wyeliminowaniem wywoływarki, a w ślad za tym – konieczną do jej działania chemią, wodą, energią oraz generowanych odpadów. Firma Kodak odnotowała w 2016 roku dalszy wzrost sprzedaży płyt Sonora, co było zbieżne z coraz powszechniejszym podejściem biznesowym wielu drukarń, w którym ekonomia i ekologia są jednymi z priorytetów. Amerykański producent przewiduje utrzymanie się tego trendu także w latach kolejnych i oczekuje, że do 2019 roku udział płyt bezprocesowych w całym wolumenie sprzedawanych przez firmę płyt wyniesie 30%.
Drukarnia Royalpack, założona w 2009 roku, specjalizuje się w produkcji opakowań kartonowych kaszerowanych, zadrukowywanych w technice offsetowej. Poza wdrożeniem płyt Sonora, co wiązało się z wyeliminowaniem chemikaliów z etapu prepress, firma z powodzeniem podjęła szereg inicjatyw mających na celu zredukowanie jej negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Do podgrzewania wody wykorzystywana jest tu energia słoneczna, firma nieustannie inwestuje też w nowoczesne rozwiązania technologiczne, które mają zredukować ilość odpadów generowanych podczas procesów wytwórczych.
Źródło: Kodak