Poziom recyklingu w Unii Europejskiej osiągnął spektakularne 73%
14 Sep 2015 12:31

Najnowsze dane opublikowane przez organizację FEVE (Europejską Federację Opakowań Szklanych) pokazują, że średni poziom recyklingu opakowań szklanych we wszystkich 28 krajach UE po raz pierwszy osiągnął 73%.

Szwecja, Belgia, Luksemburg, Austria i Niemcy nadal pozostają liderami, Włochy, Niderlandy i Malta polepszyły swoje wyniki, a kraje Europy Wschodniej, w tym Polska, gonią ten wynik. Estonia, Słowenia, Słowacja i Chorwacja odnotowały rekordowy wzrost poziomu recyklingu.

Wspólny wysiłek krajów członkowskich zaowocował najwyższym poziomem recyklingu na świecie.

Według Vitaliano Torno, prezesa FEVE: „Wysoki wskaźnik recyklingu szkła, który wynosi obecnie 73%, pokazuje, że model opakowań szklanych jest najlepiej działającym systemem gospodarki o obiegu zamkniętym. Nadal jednak istnieje potrzeba zwiększania inwestycji, aby ten wynik poprawić, szczególnie w krajach, w których poziom recyklingu szkła jest niższy”.

Szkło z recyklingu pozwala przemysłowi szklarskiemu zmniejszyć zużycie energii i surowców, zachowując tym samym 125 tys. miejsc pracy. Huty dostarczają 50% wyprodukowanych butelek i słoi do klientów oddalonych o maksymalnie 300 km, a ponad 70% surowców potrzebnych do produkcji szkła przebywa drogę krótszą niż 300 km.

„Ten sam szklany słoik czy butelka może być przetwarzana w nieskończoność, tworząc taki sam pełnowartościowy produkt” - komentuje Adeline Farrelly, Sekretarz Generalny FEVE. „Wzywamy Komisję Europejską do uznania wielokrotnego recyklingu 'butelka w butelkę' w najnowszym Projekcie Gospodarki Cyrkularnej: jest to klucz zarówno do promowania recyklingu opartego na zasadach zrównoważonego rozwoju w całej Unii Europejskiej, jak i do przyciągnięcia inwestycji”

„Polska jest ważnym graczem Unii Europejskiej, dlatego też staramy się zachęcać konsumentów do segregowania odpadów, w szczególności do wrzucania opakowań szklanych do odpowiednich pojemników. Dlatego też założyliśmy ruch Przyjaciół Szkła, gdzie promujemy recykling i edukujemy konsumentów o zaletach szkła” - dodaje Barbara Maciałczyk, Marketing Manager w Ardagh Group.

Źródło: Ardagh Group