21 września w Sewilli odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród w konkursie 2023 European Carton Excellence Award (ECEA), w którym nagrodzono ubiegłoroczne innowacje z sektora zrównoważonej produkcji opakowań kartonowych. Wydarzenie organizowane przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Kartonów i Tektury (Pro Carton) oraz Europejskie Stowarzyszenie Producentów Kartonów (ECMA) celebruje najlepsze projekty ekologicznych opakowań stworzonych na naszym kontynencie.
Tegorocznym laureatem nagrody Carton of the Year zostało luksusowe, trójwymiarowe opakowanie w kształcie kuli stworzone przez hiszpańską firmę Alzamora Group dla marki kosmetycznej GERnétic (na zdjęciu), natomiast innowacyjne, wyprodukowane z naturalnych włókien opakowanie Boardio firmy Graphic Packaging International na gumę Perfetti Van Melle Mentos zdobyło uznanie w kategoriach Nagroda Publiczności oraz Zrównoważony Rozwój.
Wszystkie konkursowe zgłoszenia oceniano na podstawie kryteriów takich jak: projekt graficzny i strukturalny, techniki produkcji, opłacalność, ekologia, zrównoważony rozwój, innowacyjność, bezpieczeństwo i wygoda użytkowania. W skład jury weszli w tym roku: jako przewodniczący składu sędziowskiego Satkar Gidda (konsultant w dziedzinie brandingu i wzornictwa); Susanne Lippitsch (przedstawiciela firmy SL DESIGN i czołowa projektantka opakowań); oraz Sanjeev Das (globalny dyrektor ds. opakowań w dziale Żywności i Lodów firmy Unilever). W imieniu jury nagrody wręczali: prezes Pro Carton Michele Bianchi, prezes ECMA Jean-François Roche oraz dyrektor generalny Pro Carton Horst Bittermann
Wszystkie zalety kartonu
Odnawialny, nadający się do recyklingu i biodegradowalny karton jest doskonałym przykładem praktycznego działania gospodarki o obiegu zamkniętym i jednym z najlepszych pośredników w tworzeniu wartości marki zarówno w przypadku produktów luksusowych, jak i produktów codziennego użytku.
European Carton Excellence Awards to najbardziej prestiżowe nagrody w dziedzinie opakowań kartonowych. Udział w konkursie stanowi dla partnerów w łańcuchu dostaw doskonałą okazję do zaprezentowania najbardziej innowacyjnych projektów, które tym samym uchodzą za prawdziwe crème de la crème w branży opakowań.
Oprócz wspomnianej na wstępie i uchodzącej za najbardziej prestiżową nagrody Carton of the Year jury konkursu wybiera zwycięzców w kategoriach: Opakowania ogólne z Włókien Pierwotnych, Opakowania Ogólne z Włókien z Odzysku, Opakowania do Żywności i Napojów z Włókien Pierwotnych oraz Opakowania do Żywności i Napojów z Włókien Odzysku. Przyznawane są również nagrody specjalne za innowacyjność i zrównoważony rozwój. Okazję oddania głosu na ulubione opakowanie mają również obserwatorzy konkursu w ramach nagrody publiczności.
Innowacyjne, gustowne i ekologiczne
Tegoroczny zdobywca laurów w kategorii Carton of the Year połączył ekskluzywność opakowania z unikalnym i strukturalnym wzornictwem. Grupa Alzamora stworzyła gustowne i eleganckie opakowanie GERnétic z jednego kawałka kartonu z włókien pierwotnych, wyprodukowanego przez firmę Stora Enso. Opakowanie nie tylko chroni produkt, ale dodatkowo atrakcyjnie go eksponuje. Komentując nagrodę jury stwierdziło, że „GERnétic to fachowo zaprojektowane opakowanie: stworzenie trójwymiarowego kulistego kształtu z zaledwie jednego kawałka kartonu, bez użycia jakiegokolwiek kleju, wymaga nie lada umiejętności. To doskonała demonstracja tego, jak można osiągnąć niesamowite rezultaty przy użyciu kartonu.”
Uhonorowane nagrodą publiczności i nagrodą w kategorii zrównoważonego rozwoju opakowanie na bazie włókien Boardio od Graphic Packaging International stanowi istotny przełom w branży cukierniczej. Ten innowacyjny projekt - wykonany z kartonu z włókien pierwotnych firm Holmen Iggesund i Stora Enso – wprowadza do sektora producentów gum do żucia koncepcję sztywnego pojemnika z tektury. Jurorzy docenili przełomowość projektu będącego dowodem na zaangażowanie giganta z branży cukierniczej w ograniczanie negatywnego wpływu swych opakowań na naturalne środowisko.
Pozostałe nagrody w konkursie ECEA otrzymały opakowania:
- w kategorii Innowacyjność: opakowanie Mary Cohr dla Edelmann Group, stworzone w reakcji na przepisy ograniczające użycie plastików – takich jak przezroczyste folie – do produkcji opakowań na kosmetyki klasy premium. Jury nagrodziło unikalne zamknięcie typu temper evident (pokazujące ślady manipulacji przy opakowaniu) wyprodukowane z włókien pierwotnych Sappi, które eliminuje potrzebę owijania pudełka warstwą dodatkowej folii i dobrze się prezentuje;
- w kategorii Opakowania ogólne z Włókien Pierwotnych: Dainese Packaging Kit Replacement firmy Lucaprint wykonane z włókien pierwotnych Stora Enso. To specjalistyczne opakowanie przeznaczone na trzy typy sportowych ochraniaczy cechuje czysty i minimalistyczny wygląd. Zdaniem jury inteligentne opakowanie „może być łatwo transportowane w przesyłkach pocztowych i w dodatku nie wymaga klejenia, dzięki czemu można je bez problemu poddać recyklingowi”;
- w kategorii Opakowania ogólne z Włókien z Recyklingu: ECOCLIC firmy Van Genechten Packaging, dowód na to, jak skutecznie połączyć zrównoważony rozwój z funkcjonalnością. Pudełko składane na kapsułki piorące koncernu Procter & Gamble zostało wykonane ze zrecyklowanego kartonu MM BOARD & PAPER i z powodzeniem zastępuje plastikowe pudełko jego ekologicznym odpowiednikiem. Konstrukcja ECOCLIC nie tylko pozwala zoptymalizować procesy logistyczne (ponieważ jest przewożone „na płask”), ale dodatkowo składa się tylko z dwóch elementów, tacki i pokrywki, co zmniejsza złożoność łańcuchów dostaw. Opakowanie wyposażono również w zabezpieczenie przed dostępem dzieci, które wyraźnie słyszalnym „kliknięciem” potwierdza fakt szczelnego zamknięcia pudełka;
- w kategorii Opakowania do Żywności i Napojów z Włókien Pierwotnych: KEVAS – RHUM ARRANGÉ firmy Posson Packaging. Pudełko na rum to zdaniem sędziów „imponujący projekt, który w doskonały i elegancki sposób eksponuje znajdujące się w jego wnętrzu produkty, a jednocześnie opowiada ich historię”. Pudełko, które wykonano w całości z kartonu z włókien pierwotnych FOLBB, może pomieścić do czterech szklanych butelek rumu. Konstrukcja oferuje wiele możliwości ekspozycji dzięki okienkom niezawierającym plastiku i opcji nadruku;
- w kategorii Opakowania do Żywności i Napojów z Włókien z Recyklingu: McDonald’s Delivery Cuff firmy Huhtamaki. Innowacyjne opakowanie wykonane z kartonu MM BOARD & PAPER służy do bezpiecznego przewozu produktów McDelivery i stanowi „kreatywne, świeże i spójne, zrównoważone rozwiązanie zapewniające bezpieczną i czystą dostawę”.
Winfried Muehling, dyrektor ds. marketingu i komunikacji w Pro Carton, komentuje wyniki konkursu: „European Carton Excellence Award docenia doskonałość, innowacyjność i zrównoważony rozwój w projektowaniu opakowań, dlatego chciałbym osobiście podziękować i pogratulować tym wszystkim, którzy zgłosili do niego swoje kreatywne projekty. Otrzymaliśmy rekordową liczbę zgłoszeń, ponad sto! To sprawia, że ECEA jest najbardziej znaczącym konkursem dla opakowań kartonowych w Europie, w którym naprawdę konkuruje się z najlepszymi w branży. Tegoroczni zwycięzcy stworzyli pionierskie rozwiązania opakowaniowe dla produktów, które trafiają w gusta konsumentów dokonujących zrównoważonych wyborów.”
„Opakowanie GERnétic Grupy Alzamora zapewniło sobie zwycięstwo w kategorii Kartonu Roku 2023 dzięki innowacyjnemu podejściu do projektowania. Wyraźnie wpisuje się również w rosnące zapotrzebowanie na przyjazne dla środowiska alternatywy opakowań kosmetyków i środków higieny osobistej. Gala wręczenia nagród w Sewilli po raz kolejny okazała się spektakularnym sukcesem, dlatego zachęcamy wszystkie firmy do udziału w konkursie w przyszłym roku. Z niecierpliwością czekamy na innowacje wspierające zrównoważoną przyszłość przy użyciu kartonu i tektury.”
W Sewilli wręczono również nagrody w konkursie Pro Carton Young Designers Award, który docenia talenty wzornicze młodych projektantów i kreatywnych umysłów z europejskich szkół, uczelni i uniwersytetów. I tak w kategorii Kreatywne Opakowanie Kartonowe na Żywność i Napoje zwyciężył projekt UrbanBITE na produkty cukiernicze autorstwa studentki Uniwersytetu Ravensbourne Nang Htwe Htwe Lwin; w kategorii Inne Kreatywne Opakowania Kartonowe zwyciężyło opakowanie Sandkit na klocki szlifierskie autorstwa Marii Pauli Monroy Vargas, Sarah Drauschke i Margo Rindle z FH Münster - MSD Münster School of Design w Niemczech; w kategorii Zrównoważony Rozwój jury doceniło Tapout, kartonowy pojemnik na baterie autorstwa Johannesa Nyborga Heyninga z Arkitektur - og designhøgskolen w Oslo. Nagroda publiczności trafiła do Emily Klein i Brandona Escalony z FJ Joanneum w Austrii za ochronną pokrywkę na kubki z napojami.
Opracowano na podstawie informacji Pro Carton