APEAL, związek europejskich producentów stali opakowaniowej, ocenił, że nowy pakiet propozycji Komisji Europejskiej ws. gospodarki o obiegu zamkniętym pomoże w zmianie metod produkcji, użycia i recyklingu produktów. Wyższe cele odzysku zapisane w pakiecie zachęcą kraje Unii Europejskiej do wdrożenia bardziej wydajnych i przyjaźniejszych dla środowiska systemów ekonomicznych, które ograniczą zużycie kurczących się zasobów bogactw nieodnawialnych – czytamy w komunikacie APEAL.
W pakiecie znalazła się propozycja ustalenia granicy 75-proc. poziom recyklingu stali dla krajów UE do 2025 r. i 85-proc. do 2030 r., a także szereg innych zapisów, wśród nich progresywnego zakazu składowania odpadów na wysypiskach śmieci.
Najnowsze dane dotyczące recyklingu stali wskazują, że już w 2013 r. średni poziom odzysku tego materiału w Europie wyniósł 75,2%, a wśród krajów, które je przekroczyły, wymieniają Portugalię, Hiszpanię, Francję, Holandię, Belgię, Niemcy, Norwegię, Bułgarię, Rumunię i Węgry. Organizacja spodziewa się, że politycy skoncentrują się teraz na kwestiach recyklingu i opracowywaniu jeszcze skuteczniejszych metod ochrony naturalnych zasobów Ziemi.
Alexander Mohr, sekretarz generalny APEAL, powiedział: „To dobra wiadomość i – w co szczerze wierzymy – rzeczywisty krok w stronę gospodarki obiegowej w Europie.” Dr Ulrich Roeske, prezes organizacji, dodał: „Naszą wizją jest zamknięty obieg stali. Doceniamy prognozy dotyczące opakowań i oczekujemy na przepchnięcie pakietu przez procedury Parlamentu Europejskiego.”
Na podstawie informacji APEAL opracował TK