Precyzja i prędkość urządzeń Ishida poprawiają wydajność produkcji
13 Dec 2017 12:24

Instalacja systemu naważania wielogłowicowego Ishida w czołowej włoskiej wytwórni słodyczy Cloetta w San Pietro in Casale odpowiada za 10% wzrost wydajności produkcji, co w porównaniu z wcześniejszym procesem pakowania daje dodatkowe 250 kilogramów produktu na każdej zmianie.

Naważarka Ishida (model CCW-RS-216B-2D) została zainstalowana w ramach projektu przeniesienia produkcji najbardziej znanej fińskiej marki słodyczy Sisu z fabryki w Finlandii do fabryki Cloetta w San Pietro in Casale we Włoszech. Nowy system naważający zastąpił dwie stosowane do tej pory maszyny. Modernizacja pozwoliła m.in. na uzyskanie prędkości na poziomie 150 opakowań na minutę dla kartoników 32 gramowych i 70 gramowych. Tzw. target dokładności dla opakowań 70 gramowych to 0,3 grama.

16-głowicowy model CCW-RS-216B-2D naważarkI Ishida eksploatowany jest w trybie bliźniaczym z dwoma zestawami ośmiogłowicowymi pracującymi symultanicznie, co w rezultacie, w porównaniu do naważarki pojedynczej, daje podwójny przerób. Usytuowanie zestawu zasobników wspomagających (Booster Hopper) poniżej zasobników naważających pozwoliło na zwiększenie liczby naważeń, spośród której selekcjonowana jest najbliższa docelowej masa wkładu produktowego, co wpływa na podniesienie dokładności procesu naważeniowego. Specjalnie zaprojektowany, umieszczony poniżej rotacyjny system dystrybucji odpowiada za napełnianie kartoników produktowych.

Automatyczna linia pakująca jest w stanie obsłużyć zarówno opakowania pojedyncze, jak i podwójne. Pojedyncze są powlekane folią i umieszczane w gotowych do sprzedaży kartonach, podwójne trafiają do skrzynek.

Sisu to marka będąca ikoną rynku, stąd tak istotnym było, by nowy zakład we Włoszech utrzymał wysokie standardy dla produktu finalnego. „Nasz obiekt został uznany za zakład, który dostarcza najwyższej jakości produkty i nadzwyczaj ważnym było spełnienie tego kryterium przy operacji pakowania” - wyjaśnia dyrektor zakładu Marco Bagato.

„Firma Cloetta eksploatuje naważarki Ishida w swoich zakładach w całej Europie, byliśmy więc świadomi możliwości maszyn. Naturalnym więc było podjęcie decyzji o wyborze Ishida, ponieważ reprezentuje wręcz idealną równowagę między jakością, wydajnością i ceną. Wiemy, że urządzenia Ishida posiadają zdolność do większych prędkości operacyjnych, tj. do 180 opakowań na minutę, ale na chwilę obecną ograniczeni jesteśmy prędkością kartoniarki.”

Naważarka Ishida zainstalowana przez Itech Italia, włoskiego agenta Ishida, wykorzystywana jest do obsługi szerokiej gamy produktów marki Sisu, w tym Sisu bez cukru (Leijona) i asortymentu powlekanego cukrem. Przezbrojenie maszyny następuje szybko dzięki zdalnemu układowi sterowniczemu wyposażonemu w ekran dotykowy i przyjazny interfejs (RCU). Czyszczenie wagi, które odbywa się przy przezbrojeniach wkładu produktowego między asortymentem wolnym od cukru na powlekanym cukrem, jest również proste oraz nie wymaga demontażu podzespołów.

Zakład Cloetta w San Pietro in Casale jest zobowiązany do redukcji ilości odpadów powstających na każdym etapie działalności. Szczególny udział w tym ma technologia Ishida, której urządzenia charakteryzuje wyjątkowa dokładność minimalizująca straty nadważeniowe, a także prostota czyszczenia.

„Potrzebowaliśmy naważarki, która mógłby połączyć łatwość użytkowania z maksymalną niezawodnością i wydajnością” - konkluduje Marco Bagato. „To, co dostarczyła Ishida, spełniło te wymagania pod każdym względem.”

Źródło: Ishida