Premierowa instalacja K&B w Schumacher Birmingham
29 sty 2025 10:54

Firma Schumacher Packaging uruchomiła w swoim zakładzie w angielskim Birmingham maszynę Koenig & Bauer Durst Delta SPC130 do atramentowego zadruku tektury falistej w wyjątkowej konfiguracji. Jak przekonuje producent, wyznacza ona nowy standard pod względem innowacyjności i wydajności.

Wprawdzie Schumacher korzysta już z maszyn Delta SPC130 w innych zakładach należących do Grupy, jednak wersja zainstalowana w Birmingham jest pierwszą wyposażoną w suszenie Eco Dryer, przeprojektowany podajnik i stacker usprawniające narząd i skracające rozruch. Sześć szeregów głowic składa się z 202 tys. pojedynczych dysz i umożliwia firmie osiągnięcie 98% kolorów Pantone w druku sześciokolorowym.

Zakład firmy Schumacher będzie w stanie drukować na szerokiej gamie podłoży, w tym na papierach z włókien pierwotnych, jak również niskogramaturowych papierach testowych z recyklingu. Maszyna FlexLine Eco+ jest w stanie drukować na arkuszach o szerokości 1,3 metra z prędkością do 80 m/min.

Inwestycja jest częścią szerszej modernizacji zakładu w Birmingham. Schumacher kupił firmę – która nosiła nazwę Jaffabox - w 2019 roku i przemianował ją rok później. W tym czasie zakład oferował druk fleksograficzny i litograficzny, ale nie cyfrowy. Powodem zakupu była możliwość zaoferowania brytyjskim klientom Schumacher niezawodnego dostawcy opakowań po Brexicie.

Prezes Grupy Schumacher, Björn Schumacher, powiedział wówczas: Jaffabox zapewnia ogromny potencjał, który jako grupa firm będziemy mogli w pełni wykorzystać - z korzyścią dla wszystkich naszych klientów.

Schumacher rozbudował zakład o dodatkowe linie przetwórcze i budynki, zwiększając powierzchnię magazynową i inwestując znaczne środki, aby dostosować go do wizji firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju i druku cyfrowego. Oprócz instalacji czterech maszyn SPC130, przedsiębiorstwo stało się również pionierem przy projekcie BHS Corrugated: jednoprzebiegowego, szybkiego druku z roli na zadrukowany arkusz. To rozwiązanie może drukować z prędkością do 300 m/min na materiale o średnicy 2,8 metra przy użyciu atramentów na bazie wody.

Björn Schumacher podkreśla: Naprawdę wierzymy, że druk cyfrowy stanowi przyszłość opakowań z tektury falistej i litej. Po pierwsze, jest to jedyny sposób na spełnienie coraz wyższych oczekiwań klientów i konsumentów na wysokojakościowe projekty opakowań. Po drugie sprawia, że małe nakłady są opłacalne finansowo. Nie zapominając o tym, że zautomatyzowane procesy jeszcze bardziej zwiększyły naszą produktywność i podniosły poprzeczkę w zakresie jakości.

Tej strategii nie grozi zapowiedziane przejęcie zachodnioeuropejskiej działalności Schumacher, obejmującej zakłady w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii, przez Mondi. Wcześniej firma sprzedała zakłady w Polsce grupie Saica zajmującej się produkcją opakowań z tektury falistej.

Schumacher Packaging zaprezentuje nową maszynę i usługi serwisowe na targach Packaging Innovations w przyszłym miesiącu.

Opracowano na podstawie informacji firmy Schumacher Packaging