Prezes i CEO Metsä Group nowym przewodniczącym Cepi
30 Nov 2021 10:35

Z początkiem stycznia 2022 r. Ilkka Hämälä przejmie od swego poprzednika Ignazio Capuano stery Cepi (Konfederacji Europejskiego Przemysłu Papierniczego), jednego z czołowych i najbardziej wpływowych stowarzyszeń reprezentujących w Brukseli interesy sektora drzewnego i przemysłu opartego na biotechnologiach. Jego kadencja ma potrwać 2 lata.

Od 2018 r. Ilkka Hämälä (na zdjęciu) pełni funkcje prezesa i dyrektora generalnego Metsä, grupy fińskich firm działających w sektorze drzewnym na terenie ponad 30 krajów. Roczna sprzedaż Grupy zatrudniającej ok. 9300 pracowników wynosi w przybliżeniu 5,5 mld euro. Spółką macierzystą Metsä Group jest Metsäliitto Cooperative, własność ok. 100 tys. fińskich właścicieli lasów będących w posiadaniu blisko połowy wszystkich terenów leśnych w Finlandii, które należą do największych w całej Unii Europejskiej. W trakcie swej zawodowej kariery Hämälä zajmował szereg wysokich stanowisk w Metsä Group, do której trafił w 1988 r.

Ustępujący przewodniczący Ignazio Capuano, zdeklarowany zwolennik modernizacji przemysłu papierniczego i celulozowego, w trakcie swej kadencji nadzorował dostosowanie sektora do celów Zielonego Ładu UE, który obecnie znajduje się na etapie wniosku legislacyjnego Komisji Europejskiej i głównego instrumentu UE w osiąganiu celów klimatycznych Unii. Postrzegał on Zielony Ład jako szansę dla przemysłu, którego produkty codziennego użytku powinny oferować zrównoważone opcje i alternatywy dla towarów o większej emisji dwutlenku węgla.
Nowy przewodniczący przejmuje stanowisko w okresie poważnych wyzwań gospodarczych i politycznych. Jako przedstawiciel branży, która często postrzegana jest jako wzór do naśladowania ze względu na swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój, będzie kontynuował prace swojego poprzednika i współpracował z instytucjami UE przy wspieraniu Europejskiego Zielonego Ładu, dbając przy okazji o konkurencyjność branży oraz przepisy sprzyjające inwestycjom umożliwiającym dalsze przekształcanie, wdrażanie innowacji i osiąganie celów w zakresie redukcji emisji, zgodnie z ambicjami UE dotyczącymi klimatu.

Opracowano na podstawie informacji Cepi