Koncern Procter & Gamble ogłosił, że w 2022 r. w krajach zachodniej Europy rozpoczną się testy pilotażowe pierwszej w jego ofercie papierowej butelki na produkty marki Lenor, która powstała we współpracy z firmą Paboco.
Próbne wdrożenie stanowić będzie podstawę strategii „testuj i ucz się”, która, jak ma nadzieję firma, pomoże jej w rozbudowie oferty opakowań papierowych i ich szerszej obecności w portfolio spółki.
Na poziomie makro, w ramach programu „Ambicja 2030”, P&G zamierza do 2030 roku zmniejszyć zużycie tworzyw sztucznych o 50%. Dział Fabric Care Europe zobowiązał się dodatkowo do ograniczenia zużycia plastików o 30% do roku 2025 oraz do projektowania produktów w taki sposób, aby do 2022 roku w pełni nadawały się do recyklingu; jak twierdzi, jest na dobrej drodze do realizacji obu tych zobowiązań. Z kolei dział Home Care zobowiązał się do całkowitej rezygnacji ze stosowania pierwotnych tworzyw sztucznych do 2025 roku.
Technologia produkcji papierowych butelek firmy Paboco jest wspierana przez grupę wiodących firm z branży dóbr konsumpcyjnych i ekspertów branżowych - do której należy obecnie P&G – m.in. Coca-Cola, Grupę Carlsberg, Absolut, L'Oréal, BillerudKorsnäs i ALPLA.
Informacja pojawia się wkrótce po tym, jak w ubiegłym miesiącu firma Unilever poinformowała o własnej papierowej butelce na płyn do prania, która również będzie testowana w 2022 r. Konsorcjum Pulpex, którego autorskie rozwiązanie zostanie zastosowane przez Unilever, współpracuje z BASF, Stora Enso i Diageo przy wdrażaniu własnych papierowych butelek.
Przemawiający w imieniu Paboco Gittan Schiöld pełniący obowiązki dyrektora generalnego, powiedział: Przechowywanie płynów w papierze jest wyjątkowym wyzwaniem, jednak jego udana adaptacja mogłaby zapewnić ogromne korzyści dla planety. To, że naszym partnerem w zakresie butelek papierowych jest P&G Fabric & Home Care, stanowi potężny impuls dla realizacji tej wizji. Nie tylko bowiem zwiększa szansę wykorzystania tej technologii, ale przynosi ze sobą wiedzę P&G, oferując nowe możliwości wykorzystania technologii papierowych butelek Paboco na masową skalę.
Butelka jest opisywana jako pierwsza tego typu – zarówno pod względem wzornictwa, jak i technologii - która będzie produkowana w ilościach przemysłowych. Jest ona wykonana z certyfikowanego przez FSC papieru pozyskiwanego w sposób zrównoważony oraz – początkowo – z cienkiego plastiku barierowego wykonanego z PET i pozyskanego z odpadów pokonsumenckich.
P&G zapowiada, że przyszłe wersje butelki będą zawierały barierę ochronną zintegrowaną z papierową warstwą, tworząc w pełni jednolite opakowanie z biomateriałów, która będzie nadawała się do całkowitego recyklingu w papierowym strumieniu odpadów.
Opracowano na podstawie informacji firmy Procter & Gamble