Proekologiczna chemia ABC/Allied Pressroom Products Europe w drukarni CGS
14 Jul 2014 21:08

Od pewnego czasu produkowane przez firmę ABC/Allied Pressroom Products Europe proekologiczne bufory Titan Elite Fount są z powodzeniem wykorzystywane we wszystkich sześciu arkuszowych maszynach offsetowych pracujących w poznańskiej drukarni CGS. Ich implementacja przyniosła firmie wymierne oszczędności oraz pozwoliła na realizację produkcji poligraficznej bardziej przyjaznej środowisku.

CGS to prężnie działający zakład poligraficzny, bazujący na technice offsetowego druku arkuszowego. Jego park sprzętowy w dziale druku składa się m.in. z pięciu pełnoformatowych maszyn Heidelberg oraz jednej maszyny B2 tego samego producenta. Firma specjalizuje się w szeroko rozumianym druku akcydensowym i przemysłowym, współpracując z licznymi klientami z Polski i zagranicy.

Współpraca drukarni CGS z firmą ABC/Allied Pressroom Products Europe Sp. z o.o. rozpoczęła się przed trzema laty, gdy do produkcji wprowadzono kilka produktów z oferty środków chemicznych, m.in. puder drukarski i preparaty do mycia. Wówczas też na jednej z pracujących tu maszyn drukujących wdrożony został bufor ABC All Star Fount.

Mówi Marek Kurkiewicz – dyrektor ds. produkcji: „Implementacja ta wypadła na tyle pomyślnie, iż wkrótce zaczęliśmy stosować środki chemiczne ABC/Allied Pressroom Products Europe także w kolejnych maszynach. Przełomem było pojawienie się na rynku proekologicznego bufora Titan Elite Fount. Jego zastosowanie w procesie pozwoliło znacząco zredukować ilość zużywanego w naszej produkcji alkoholu, z 10-12% do maksimum 3%, a co jest z tym bezpośrednio związane obniżyć również koszty eksploatacji. Nowy komponent korzystnie wpłynął na stabilność i przewidywalność druku, m.in. pod względem kolorystyki, przy jednocześnie niższym zużyciu farb. Obecnie bufor ten znajduje zastosowanie we wszystkich pracujących u nas maszynach. Można zatem stwierdzić, że z jego udziałem realizowana jest cała produkcja CGS wykonywana na arkuszowych maszynach offsetowych”.

Potwierdzeniem świadomie nowoczesnego, nastawionego na ochronę środowiska podejścia drukarni CGS do spraw jakości druku jest uruchomiony przez nią w ubiegłym roku system odwróconej osmozy i stabilizacji wody. Sprawia on, że jej twardość spada do zera, co z kolei ma przełożenie na wysoką stabilność kolorystyki wydruków. Jak zapewnia Marek Kurkiewicz, proekologiczne bufory Titan Elite Fount są tu bardzo pomocne. Jednocześnie podkreśla, że ich stosowanie jest zgodne z polityką zrównoważonego rozwoju (która przyświeca firmie) oraz zbieżne z wytycznymi Unii Europejskiej na temat zużycia alkoholu izopropylowego w produkcji poligraficznej: „Dyrektywy unijne już wkrótce zmuszą drukarnie do drastycznej redukcji ilości zużywanego IPA. My chcemy być do tego przygotowani wcześniej, stąd sukcesywne wdrażanie buforów Titan Elite Fount, umożliwiających drukowanie bez IPA lub z jego minimalną ilością”.

Konrad Lewandowski dodaje: „Nie da się ukryć, że drukowanie z IPA jest łatwiejsze, wygodniejsze i pozwala na skorygowanie pewnych niedociągnięć w regulacji maszyny. Tym większe słowa uznania dla kierownictwa drukarni CGS, które zdecydowało się na kompleksowe wdrożenie naszych proekologicznych środków chemicznych. Oznacza to bowiem dla jej załogi konieczność zachowania dużo większej czujności i maksymalną dbałość o pracujący w firmie sprzęt. Sukcesy, jakie odnosi CGS – nie tylko na polskim rynku – świadczą o tym, że takie podejście się sprawdza”.

Warto dodać, że poza buforami Titan Elite Fount w poznańskiej drukarni z powodzeniem stosowane są także inne środki chemiczne z oferty ABC/Allied Pressroom Products Europe. „Zapewniamy naszemu klientowi praktycznie całą chemię pomocniczą do druku offsetowego, m.in. pudry drukarskie i preparaty do mycia układu farbowego. Cieszymy się, że firma CGS dołączyła do stale rosnącego grona polskich drukarń offsetowych, które są przez nas obsługiwane kompleksowo” – podsumowuje Konrad Lewandowski.

Na podstawie informacji ABC/Allied Pressroom Products Europe