Przejęcia i akwizycje motorem rozwoju europejskich producentów folii polietylenowej
7 Mar 2016 12:57

Firma badawcza AMI opublikowała raport pt. „Wydajność korporacyjna i własność wśród producentów folii polietylenowych – przegląd 50 największych graczy w Europie”. Wynika z niego, że największą firmą produkującą ten materiał na Starym Kontynencie pozostaje RKW – jedyna, która w 2015 r. zużyła ponad 300 tys. ton PE.

Rynek producentów polietylenu rozwija się zarówno pod względem zużycia surowców, jak również skali produkcji liczonej w metrach kwadratowych. Mimo to sektor stoi w obliczu problemów związanych z dostępnością surowców oraz zmiennością cen, których nie chcą akceptować klienci walczący o kurczące się zyski. Do tego dochodzą wysokie koszty energii, duży stopień regulacji prawnych w zakresie ekologii, produkcji i zatrudnienia, wreszcie nieustające zagrożenie ze strony importerów folii z innych rejonów świata.

Mimo tych problemów, w 2015 r. skala zużycia polietylenu do produkcji folii przekroczyło nieco 7,3 mln ton (czyli niespełna 20% całkowitego europejskiego rynku PE). Sektor powinien rozwijać się w tempie 1-2% rocznie przez kolejne 5 lat, a głównym źródłem zmian na nim zachodzących będą nadal firmowe restrukturyzacje oraz przejęcia mniejszych firm przez czołowych graczy. W ostatnich latach doszło m.in. do wykupu firm Hyplast N.V. Oraz Biofol Film GmbH przez RKW, WMS Folien GmbH przez PoliFilm oraz Nordenia International AG przez Mondi.

Dzięki akwizycjom i inwestycjom niemiecka firma PoliFilm „wskoczyła” na drugie miejsce rankingu największych koncernów pod względem skali produkcji. Oprócz niedawnego przejęcia WMS Folien, w 2015 r. odkupiła ona również od Mondi jedną z fabryk i dokonała kilku inwestycji w urządzenia we własnym zakładzie Weißandt-Gölzau (m.in. instalacja nowej linii do produkcji 7-warstwowych folii rozdmuchiwanych).

Na podstawie informacji AMI opracował TK