Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych informuje, że wobec braku przepisów wprowadzających do polskiego porządku prawnego zapisy tzw. dyrektywy SUP (ograniczającej możliwość używania niektórych jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych), od 3 lipca br. nie nastąpiły żadne zmiany w dotychczas obowiązujących uregulowaniach w tym zakresie. Dokładna data wejścia w życie tych unormowań (za stworzenie których odpowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska) na dzisiaj nie jest znana. Przywołane regulacje to jedynie unijne przepisy, póki co niezaimplementowane na polski grunt prawny.
Wobec pojawiających się w przestrzeni publicznej sprzecznych informacji na temat możliwego ograniczenia we wprowadzaniu do obrotu i w używaniu niektórych jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych od dnia 3 lipca br. PZPTS (Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych) informuje, że stosowne przepisy mające zaimplementować zapisy dyrektywy SUP do polskiego porządku prawnego dotychczas nie zostały uchwalone.
Rzeczywiście, miały one zacząć obowiązywać od tej daty, jednak na razie znajdują się w opracowaniu w resorcie klimatu i środowiska. Oznacza to, że proces legislacyjny, obejmujący przyjęcie projektu ministerialnego przez całą Radę Ministrów, który jest następnie opracowywany i przyjmowany przez obie izby parlamentu i na koniec podpisany przez Prezydenta, znajduje się w bardzo wczesnym stadium. Na dzisiaj brak informacji ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska jakie są zakładane daty wejścia tych przepisów w życie.
Powyższe oznacza, że od 3 lipca br. w obrocie jednorazowymi wyrobami z tworzyw sztucznych nie nastąpiły żadne zmiany i że obowiązywać będą przepisy dotychczasowe.
Opracowano na podstawie informacji PZPTS