Zapotrzebowanie na opakowania z nadrukiem stale rośnie i w najbliższych 5 latach będą one nadal stanowić strategiczny priorytet dla producentów OEM, dostawców farb i usług drukarskich – wynika z rezultatów nowego badania firmy Smithers zatytułowanego „Future of Package Printing to 2027” (Przyszłość druku na opakowaniach do 2027 r.), które pokazuje, w jaki sposób sektor opakowaniowy radzi sobie w post-koronawirusowej rzeczywistości i jak będzie zmieniał się w perspektywie średnioterminowej.
Zawarte w nim dane wskazują, że globalny rynek wart 456,3 mld USD w 2021 r. wzrośnie do 473,7 mld USD, a następnie będzie rósł w średniorocznym tempie (CAGR) 3,1% i do 2027 r. osiągnie poziom 551,3 mld USD (przy cenach z 2021 r.). W tym samym okresie globalny wolumen tektury falistej, pudełek składanych, sztywnych i giętkich tworzyw sztucznych, metalu oraz zadrukowanych etykiet wzrośnie z 13,0 do 15,4 ton ekwiwalentu druku A4.
Procesem druku wykorzystywanym na największą skalę pozostanie fleksografia jako technologia stosowana przy wysokonakładowej produkcji opakowań z tektury falistej, etykiet i tworzyw giętkich. Jej obecny udział rynkowy wynosi ok. 36% i pewne jest, że będzie rósł w drodze naturalnej ekspansji (+2,4% CAGR do 2024 r. wartościowo). Inne konwencjonalne procesy druku, w tym offset (+2,5% CAGR), odnotują podobny wzrost organiczny w okresie objętym przez badanie Smithers, głównie dzięki ekspansji na rynkach rozwijających się.
Ale te wszystkie wyliczenia bledną przy druku cyfrowym, który – jak przewidują badacze – zanotuje do 2027 r. CAGR na poziomie przekraczającym 10%. Dostawcy usług druku zaczną bowiem czerpać korzyści z kosztownych inwestycji w badania i rozwój realizowanych przez cyfrowych producentów OEM, które umożliwią poprawę wydajności i niezawodności oraz zwiększenie liczby zleceń, przy których technologia cyfrowa jest konkurencyjna cenowo względem aktualnie realizowanej produkcji analogowej.
W związku z coraz większą konkurencją panującą na rynku druku opakowań można spodziewać się wysypu kolejnych innowacji technologicznych w latach 2020. Wśród głównych wyzwań stojących przed tym sektorem raport wymienia:
Wszystkie wymienione czynniki, zdaniem twórców raportu, powinny przyczynić się do dalszego upowszechnienia druku cyfrowego – w szczególności atramentowego – w sektorze opakowań i etykiet. Ten trend skorzysta również na rozwoju oprogramowania workflow, automatyzującego produkcję i ograniczającego jej koszty, a tym samym umożliwiającego opłacalną realizację zleceń w niskich nakładach.
Opracowano na podstawie informacji serwisu Packaging Portal