RecyClass opracował protokół sortowania opakowań plastikowych
5 Oct 2021 13:27

RecyClass, międzysektorowa europejska inicjatywa na rzecz zwiększenia poziomów recyklingu i kontroli opakowań plastikowych, zaprezentowała dokument „Protokół oceny sortowania opakowań z tworzyw sztucznych” skierowany do firm, które chciałyby przeanalizować, w jaki sposób opakowania mogą być sortowane po ich zużyciu.

Grupa definiuje produkt jako nadający się do recyklingu, jeśli można go zebrać, poddać recyklingowi w komercyjnie dostępnym procesie, wykorzystać w produkcji nowych produktów i - jak podkreśla nowy protokół RecyClass - posortować w zagregowany strumień. Definicja ta została po raz pierwszy opracowana przez Association of Plastic Recyclers (APR) i Plastics Recyclers Europe (PRE) w 2018 roku.

Jednocześnie jednak grupa podkreśla, że produkt nie jest automatycznie oznaczony jako nadający się do recyklingu, nawet jeśli spełnia powyższe kryteria. Materiał z odzysku jest dostępny w różnych klasach jakości, które zależą od czynników takich jak materiał wejściowy, a to może wpływać na zaklasyfikowanie opakowań w wymienionych kategoriach.

W opinii RecyClass właściwą byłaby ocena zdolności do recyklingu na każdym etapie procesu odzysku opakowań w celu sprawdzenia, czy dana firma ma prawo twierdzić, że produkt nadaje się do recyklingu. Z tego powodu stowarzyszenie opracowało „kompleksowy” protokół, aby umożliwić ocenę specyficznego projektu każdego opakowania na wszystkich etapach jego zbiórki, transportu i sortowania.

Protokół Sortowania ma dostarczyć metodologię badań wraz ze szczegółowymi procedurami i metodami pobierania próbek. Celem jest zwrócenie uwagi na te elementy wzornictwa/projektu, które mogą negatywnie wpływać na poziom wykrywalności produktu – takich jak duża etykieta lub folia rękawowa wykonana z innego polimeru niż zasadnicza część opakowania – co może doprowadzić do wrzucenia produktu do niewłaściwego strumienia odpadów.

Protokół jest w stanie skontrolować w przemysłowej skali proces sortowania opakowań plastikowych dla siedmiu strumieni recyklingu: giętkich folii polietylenowych, giętkich folii polipropylenowych, butelek z PET, tacek z PET, sztywnego polipropylenu, sztywnego HDPE oraz sztywnego poliestru, w formie m.in. torebek, worków, butelek, tubek i kubków.

Grupa opracowała szczegółowe Listy Oceny Protokołu dla folii PE, pojemników HDPE, pojemników PP oraz folii PP.

RecyClass współpracował również z firmą SUEZ.circpack i centrum badawczym NTCP w celu oceny wykonalności i kwestii operacyjnych protokołu, wykorzystując - odpowiednio – należące do nich linie sortownicze i Centrum Testowe. Opakowania, które do nich trafiają, są poddawane testom z wykorzystaniem następujących metod: sito bębnowe, separacja powietrzna, magnes, prądy wirowe, separacja balistyczna oraz detekcja NIR.

Opakowanie przejdzie test protokołu sortowania RecyClass, jeśli w ponad 50% trafi do strumienia odpadów właściwego dla żywicy wykorzystanej do produkcji jego korpusu. O ile wydajność sortowania nie przekracza 80% - co oznacza, że resztki nie są sortowane lub są sortowane w strumieniach mieszanych – nakładana będzie kara o poziomie dostosowanym do procentowej wydajności.

RecyClass twierdzi, że każda firma zainteresowana przeprowadzeniem przez stronę trzecią analizy możliwości sortowania jej innowacyjnych opakowań w celu zidentyfikowania problemów związanych z sortowaniem może skontaktować się z grupą, aby dowiedzieć się więcej o tym procesie. Podkreśla również, że zgodność z protokołem nie zastępuje oficjalnej oceny i nie może być wykorzystywana jako narzędzie marketingowe przez uczestniczące w nim firmy.

Grupa liczy również na współpracę z innymi centrami sortowniczymi w Europie i zachęca zainteresowane organizacje, aby stawały się akredytowanymi zakładami sortowniczymi.

Martine Brandsma, dyrektorka NTCP, podkreśla: Protokół Sortowania Opakowań z Tworzyw Sztucznych stanowi dopełnienie Protokołów Oceny Recyklowalności. Dzielenie się i wdrażanie najlepszych praktyk i standardów w zakresie zbiórki i sortowania, jak również dostrajanie ich w całej Europie, musi dokonać się właśnie teraz, jeśli chcemy jeszcze bardziej przechylić szalę na rzecz projektowania dla recyklingu.

Opracowano na podstawie informacji portalu PackagingEurope