Rok, w którym BOBST wcielił w życie swoją wizję
9 Dec 2022 12:47

Rok 2022 mogę opisać jako bardzo odkrywczy. Reakcja na niestabilność gospodarczą, lokalne konflikty, wyzwania związane z globalnym łańcuchem dostaw, niedobory zasobów ludzkich i kryzys energetyczny sprawiły, że zarówno my, jaki nasi klienci zrozumieliśmy, że firma potrzebuje wizji, aby móc odnosić sukcesy. Wizja firmy BOBST związana z rozwojem branży jest realizowana jeszcze skuteczniej - Jean-Pascal Bobst, prezes firmy BOBST, analizuje bieżący rok i przedstawia wnioski na temat przyszłości branży opakowań. Nowa rzeczywistość kształtuje lokalne gospodarcze relacje biznesowe, a kwestie łączności, cyfryzacji, automatyzacji i zrównoważonego rozwoju stają się podstawą produkcji opakowań.

Nowa era prawdziwie połączonych rozwiązań

 BOBST cały czas dostarcza urządzenia najwyższej jakości, przy czym obecnie wzbogaca ofertę o rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji i nowych opcji oprogramowania, tak aby produkcja opakowań odbywała się na jeszcze lepszym poziomie. Flagowym rozwiązaniem firmy BOBST z 2022 roku jest system BOBST Connect, który łączy statystyki pracy maszyny Bobst i usługi cyfrowe w jednej platformie opartej na chmurze.

W ramach systemu BOBST Connect klienci otrzymują oparty na danych przegląd wydajności produkcji, konserwacji urządzeń i realizacji procesu produkcji, dzięki czemu mogą ten proces dobrze zaplanować - wyjaśnia Leonard Badet.

Pierwszy plan subskrypcji tego bardzo wydajnego narzędzia, jakim jest BOBST Connect Essential, został udostępniony dla wszystkich maszyn BOBST w ramach standardowej dostawy. Jest to unikalna oferta w obrębie całej branży.

Wśród innowacji wprowadzonych w 2022 r. warto wymienić również: dla sektora tektury litej system ACCUCHECK Recipe Management, który pozwala użytkownikom tworzyć i modyfikować plany zdalnie za pośrednictwem platformy BOBST Connect oraz wysyłać je do hali produkcyjnej; MASTERCUT 1.65 PER dla sektora tektury falistej – zdaniem producenta najbardziej wszechstronna wycinarka płaska na rynku; nowa seria DIGITAL MASTER dla sektora etykiet, obejmująca modułowe i dające się rozbudowywać maszyny do etykiet, które łączą technologie cyfrowe i fleksograficzne.

Jedna z najbardziej obiecujących zapowiedzi w 2022 roku pojawiła się w sektorze opakowań giętkich. Podczas targów K 2022 firma BOBST i jej partnerzy zaprezentowali oneBARRIER – grupę rozwiązań do produkcji zrównoważonych, gotowych do recyklingu opakowań giętkich o doskonałych właściwościach barierowych.

Zdalna i lokalna obsługa to znak, że BOBST jest zawsze pod ręką

Serwis firmy BOBST działa coraz prężniej. Dzięki połączeniu zdalnej obsługi serwisowej i wydajnej pomocy serwisantów na miejscu firma BOBST jest gotowa na każdą ewentualność; a ponieważ na całym świecie pracuje ponad 30 tys. maszyn BOBST, obsługa serwisowa jest kluczowa. Firma realizuje ją rękami ponad tysiąca specjalistów, do których stale dochodzą nowi technicy. Uzupełnieniem tych działań jest najnowocześniejsza pomoc zdalna.

Aby móc zapewniać szybką reakcję serwisową, firma BOBST otworzyła nowe centrum logistyczne na Europę, Bliski Wschód i Afrykę. Jest zlokalizowane w Belgii, w sercu europejskiej sieci logistycznej.

W roku tak wielu wyzwań dla klientów – w tym wzrostu cen i niestabilności łańcucha dostaw – firma BOBST pracowała na trzech frontach, aby zminimalizować skutki kryzysu dla swoich klientów.

Firma powołała specjalny zespół ds. łańcucha dostaw z udziałem inżynierów, którzy uważnie śledzili zamówienia – maszyna po maszynie i wydanie po wydaniu – tak aby dostosować łańcuch dostaw do zdarzeń. Firma BOBST pozyskała również alternatywnych dostawców, aby zmniejszyć opóźnienia w realizacji zamówień, zwłaszcza w przypadku części elektrycznych i elektronicznych. Firma wprowadziła także nowy sposób montażu maszyn, co poprawiło dostępność głównych części, szczególnie tygli, i zapobiegło opóźnieniom w realizacji ostatecznych zamówień.

Nieustannie realizowaliśmy naszą wizję i to się opłaciło – podsumowuje Jean-Pascal Bobst. Patrząc w przyszłość, rok 2023 będzie rokiem konsolidacji dla branży, przy czym dalsza droga, wraz z naszymi klientami i partnerami, jest jasno określona. Nasze rozwiązania zmienią się w namacalne ulepszenia w przypadku większości naszego portfela maszyn. Przemysł opakowaniowy ma przed sobą wspaniałą przyszłość.

Opracowano na podstawie informacji firmy BOBST